Strona głównaWiadomościNadchodzą procesory Intel Core i9?

Nadchodzą procesory Intel Core i9?

AMD po raz pierwszy od wielu lat ma okazję nawiązać rywalizację z Intelem. Jednak dotychczasowy lider nie ma zamiaru oddawać swojej części rynku. Według najnowszych pogłosek Intel szykuje już procesory Core i9.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Intel szykuje nowe procesory z serii Skylake-X oraz Kaby Lake-X. Mają one być dedykowane nieco bardziej wymagającym użytkownikom. Najnowsze pogłoski ujawniły nam nieco więcej informacji na ich temat. Układy o kodowej nazwie Basin Falls mogą wprowadzić na rynek zupełnie nową rodzinę procesorów o nazwie Core i9.

Według informacji opublikowanych na forum Anandtech, procesory Basin Falls zadebiutują już w czerwcu. Będą budowane z wykorzystaniem tego samego procesu technologicznego, co układu siódmej generacji, czyli 14 nm. Na rynku zadebiutują dwie rodziny układów: 4-rdzeniowe Kaby Lake-X oraz 6-, 8-, 10-, a nawet 12-rdzeniowe Skylake-X. Pierwsze z nich mają otrzymać standardową nazwę Core i7, a drugie utworzą zupełnie nową serię CPU o nazwie Core i9.

Najwydajniejszym układem ma być Core i9-7920X z 12 rdzeniami i 24 wątkami. Taktowanie bazowe procesora nie jest jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że będzie miał 16,5 MB pamięci cache trzeciego poziomu (L3) i obsłuży czterokanałowe pamięci DDR4-2666 aż 44 linie PCIe. TDP tego modelu ma wynosić 140 lub 160 W. Nieco mniej wydajny ma być Core i9-7900X z 10 rdzeniami i 20 wątkami. Bazowe taktowanie na wynosić 3,3 GHz. Co ciekawe, Skylake-X ma oferować tryb Turbo 3.0, który ma jeszcze bardziej podnosić taktowanie w jednowątkowych zadaniach.

Niestety, nie ma co liczyć na atrakcyjne ceny. Intel najprawdopodobniej utrzyma ceny powyżej 1000 dolarów i to nie tylko za te najwydajniejsze konstrukcje. Prezentacja najprawdopodobniej nastąpi na targach Computex 2017.  

Źródło: VideoCardz

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię