Strona głównaWiadomościHardwareNowa generacja kart graficznych AMD RDNA3 ma być trzykrotnie wydajniejsza od aktualnej...

Nowa generacja kart graficznych AMD RDNA3 ma być trzykrotnie wydajniejsza od aktualnej RDNA2

Premiera nowej architektury dla kart graficznych AMD RDNA3, jeszcze nie została oficjalnie zapowiedziana przez AMD, a już do sieci trafiają pierwsze przecieki. Oto najnowszy i najbardziej soczysty z nich.

AMD wydając serię kart graficznych AMD Radeon RX 6000, bardzo mocno zaskoczyło rynek tym, jaką wydajność oferują ich najnowsze karty graficzne. Ponieważ nic nie zapowiadało tego, że będą one w stanie nawiązać walkę z najnowszymi kartami graficznymi NVIDII. Oczywiście nie wszystko przebiegło idealnie z planem, wydajność w obliczeniach śledzenia promieni jest lekko rozczarowująca, ale to jest pierwsze podejście AMD do tej techniki, więc nie będziemy im tego za bardzo wypominać. Trochę gorzej wypada brak odpowiednika DLSS, ale mamy nadzieję, że z czasem AMD dopracuje swoją technikę i z czasem będzie konkurować z NVIDIĄ.

Nowa architektura AMD RDNA3 ma być przynajmniej dwukrotnie wydajniejsza od RDNA2, plotki mówią nawet o trzykrotnym wzroście wydajności. Jakie więc padają argumenty, popierającą tę tezę.

Po pierwsze największy rdzeń Navi 31 ma składać się ze 160 bloków CU, które mają być zamknięte w pakiecie składającym się z dwóch mniejszych rdzeni (chipletów) tzw. budowa dual-chiplet. Dzięki czemu układ graficzny będzie się składał z 10,240 procesorów strumieniujących, dodatkowo zakładamy, że będzie on wydany w litografii 5 nm, więc pobór prądu powinien się zmniejszyć i sama wielkość rdzenia, ulegnie pomniejszeniu o około 30% względem litografii 7 nm. Co więcej, do połączenia chipletów ze sobą, będzie służył świeżo opatentowany aktywny mostek połączeniowy, który działa z pełną przepustowością rdzenia i nie ma problemów z przeładowaniem.

Spodziewamy się, że nowa architektura AMD RDNA3 zostanie zaprezentowana w przyszłym roku, a pierwsze karty graficzne wyposażone w nowe rdzenie RDNA3 zostaną zaprezentowane w 2023 roku, lub ewentualnie pod sam koniec 2022. Do tego czasu pozostaje nam tylko czekać i mieć nadzieję, że kryzys z dostępnością kart graficznych będzie zażegnany.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię