Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwarePowstaje GeForce RTX 3090 o ogromnej wydajności?

Powstaje GeForce RTX 3090 o ogromnej wydajności?

Jeśli wierzyć najnowszym plotkom, to Nvidia planuje kolejną kartę graficzną w swoim portfolio. Razem z modelami z architekturą Ampere miałaby się pojawić konstrukcja oznaczona jako GeForce RTX 3090 o dużo wyższej wydajności niż RTX 2080 Ti.

Informacja pochodzi od YouTubera o pseudonimie „Moore’s Law is Dead”. Jego zdaniem Nvidia szykuje kartę graficzną GeForce RTX 3090. Tak, RTX 3090. Nie chodzi w tym przypadku ani o RTX 3080, ani tym bardziej o RTX 3080 Ti. W gamie kart graficznych zielonego producenta ma się pojawić nowy, najwyższy, najdroższy i najwydajniejszy model.

Podobno Nvidia porzuciła w modelach inżynieryjnych port USB-C, co może oznaczać bardzo szybką śmierć techniki VirtualLink. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko prototyp, więc wiele może się w tej kwestii jeszcze zmienić. Zieloni mieli poradzić sobie z wcześniejszymi problemami, dzięki czemu układ GA102, który trafi do RTX 3090, osiąga w tym momencie taktowanie nawet 2,5 GHz. Dzięki temu wydajność wzrosła o około 10-15% w porównaniu z wcześniejszymi chipsetami. Jeśli chodzi o zużycie energii, to podobno dochodzi ono do poziomu mniej więcej 230 W przy wspominanym taktowaniu 2,5 GHz.

Nvidia GeForce RTX 3090

RTX 3090 ma imponować wydajnością

Układ GA102 ma zasilać dwie karty graficzne z serii Ampere – RTX 3090 oraz RTX 3080 Ti. Oczywiście w drugim przypadku będzie nieco ograniczony, aby tańsza karta była odpowiednio wolniejsza. Według tych samych plotek procesor graficzny ma być aż o 60-90% wydajniejszy od TU102, który w tym momencie zasila kartę GeForce RTX 2080 Ti. Częściowo ma to być zasługa pamięci GDDR6X 21 Gbps, które mają być wykorzystywane przez kartę RTX 3090.

Z jednej strony aż trudno uwierzyć w aż tak duży skok wydajnościowy. Z drugiej trzeba pamiętać, że po wielu latach Nvidii przechodzi w końcu na proces technologicznym 7 nm, co niesie ze sobą mnóstwo korzyści. To między innymi mniej generowanego ciepła i mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie możliwość wyciśnięcia dodatkowej mocy obliczeniowej. Ale znowu – to tylko plotki. Być może Nvidia wcale nie pracuje nad kartą RTX 3090. A nawet jeśli, to różnica w wydajności nie musi być tak ogromna. Czas pokaże.

Ale jeśli plotki są prawdziwe, to granie w rozdzielczości 4K Ultra HD w 60 klatkach na sekundę w końcu może być możliwe w każdej grze z wysokimi ustawieniami graficznymi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię