Strona głównaWiadomościHardwarePamięci DDR5 już gotowe i są dużo szybsze od DDR4

Pamięci DDR5 już gotowe i są dużo szybsze od DDR4

Firma Micron rozpoczęła próbną produkcję pamięci DDR5, które są nawet o 85 procent szybsze od modułów DDR4. Szkoda, że na rynkową premierą przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat.

Amerykańska firma Micron jest już w stanie produkować pamięci DDR5. Na razie uruchomiono próbną linię, aby sprawdzić wydajność, uzysk i przede wszystkim same pamięci, które wydajnościowo wyprzedzają modele DDR4 nawet o 85 procent. Rzecz w tym, że to dopiero przygotowania do tego, co może nastąpić w przyszłości. Póki co nie ma płyt głównych i procesorów, które obsługiwałyby pamięci DDR5. Te powinny się pojawić na rynku do… 2023 roku.

Pamięci Micron DDR5 zbudowane zostały z wykorzystaniem litografii 1 znm. Dzięki temu możliwe było podwojenie ich pojemności i znaczące zwiększenie częstotliwości taktowania. Nawet niezawodność powinna stać na wyższym poziomie. A to wszystko – jak już wspominałem – nawet 85 procent szybciej.

Na ten moment Micron jest w stanie produkować moduły o pojemności od 8 do 64 Gb i transferach na poziomie 3200-6400 MT/s. Dla porównania pamięci DDR4 osiągają kolejno 2-16 Gb oraz 1600-3200 MT/s. Właśnie dlatego różnica między nimi jest tak ogromna. Kto wie, może AMD nas zaskoczy i wprowadzi szybszą obsługę pamięci DDR5. Nikt przecież nie spodziewał się wsparcia dla PCIe 4.0 już w Ryzenach 3. generacji.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCGamesN
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię