Strona główna Wiadomości Hardware PCI Express 5.0 - poznaliśmy oficjalną specyfikację. Jest szybko

PCI Express 5.0 – poznaliśmy oficjalną specyfikację. Jest szybko

Organizacja PCI-SIG ogłosiła oficjalną specyfikację standardu PCI Express 5.0. To kolejny krok na drodze do rozwoju komputerów i między innymi szybszych kart graficznych oraz dysków SSD. Cieszy fakt, że prace w końcu przyspieszyły.

Aktualnie sytuacja na rynku komputerów jest trochę dziwna. Specyfikacja PCI Express 4.0 została ogłoszona 1,5 roku temu, a na rynku wciąż brakuje urządzeń, które by z niej korzystały. To się zmieni dopiero za sprawą najnowszych procesorów, chipsetów i kart graficznych AMD, które oficjalnie będą obsługiwać PCIe 4.0. Tylko problem polega na tym, że właśnie poznaliśmy już specyfikację wersję 5.0, więc za 2 lata czeka nas kolejna zmiana?

PCI-Express 5.0 – specyfikacja

Przez te 1,5 roku PCI-SIG pracowało przede wszystkim nad podwojeniem prędkości transmisji danych. To się udało. PCI Express 5.0 oferuje szybkość na poziomie 32 GT/s, co oznacza, że przepustowość dobija do wartości 64 GB/s. Ale to nie jedyne różnice. PCIe 5.0 to również zmiany elektryczne, a także nowe (kompatybilne wstecznie) gniazdo CEM do kart rozszerzeń. To wszystko ma się przełożyć na jeszcze lepsze wykorzystywanie możliwości naszych komputerów zarówno w rozwiązaniach serwerowych, sztucznej inteligencji, a nawet grach.

PCI Express 5.0 na początku trafi właśnie do serwerów. Dopiero później nowy standard zagości w rozwiązaniach konsumenckich. Pozostaje mieć nadzieję, że przejście będzie trwało krócej niż w przypadku przesiadki z 3.0 na 4.0.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourcePCI-SIG
Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

GORĄCE RECENZJE