Strona głównaWiadomościPCI SIG opublikował oficjalną specyfikację PCI-Express 4.0

PCI SIG opublikował oficjalną specyfikację PCI-Express 4.0

Peripheral Component Interconnect Special Interest Group, czyli PCI SIG, opublikował pierwszą oficjalną specyfikację standardu PCI-Express 4.0. W porównaniu do aktualnie używanej wersji 3.0 dojdzie do znaczącego wzrostu przepustowości.

PCI SIG postawiło sobie za cel przede wszystkim zwiększenie przepustowości w nowym standardzie, co wydaje się kwestią dość oczywistą. Poza tym konsorcjum skupiło się na obniżeniu opóźnień w komunikacji. Szkoda, że na nowy standard musieliśmy czekać aż 7 lat, co jest wiecznością w świecie nowych technologii. Na szczęście specyfikacja PCI-Express 5.0 ma zostać opublikowana już w połowie 2019 roku.

Ale wróćmy na razie do PCIe 4.0. Nowy standard to przede wszystkim podwojenie dotychczasowej przepustowości do 16 GT/s. Oznacza to, że karta graficzna, podłączona do nowego portu, będzie miała do swojej dyspozycji interfejs o przepustowości aż 64 GB/s (przy x16). Poza tym zmniejszone zostaną opóźnienia w komunikacji i wzrosną możliwości energetyczne. Niestety, na pierwsze urządzenia przyjdzie nam jeszcze poczekać. Intel ma dodać obsługę PCI-Express 4.0 dopiero w 2019 roku, a AMD jeszcze o rok później.

Warto też pamiętać, że PCIe nie służy już tylko do podłączania kart graficznych. Ze standardu korzysta coraz więcej urządzeń włącznie z dyskami SSD lub szybkimi kartami sieciowymi. Domowi użytkownicy może nie odczują aż tak wielkiej różnicy między PCIe 3.0 i 4.0, ale nowy standard na pewno ucieszy firmy, bowiem pozwoli chociażby na tworzenie jeszcze szybszych serwerów.

Źródło: Tom’s Hardware

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię