Advertisement
Strona głównaPoradnikiPo co graczowi serwer VPS?

Po co graczowi serwer VPS?

Gracze to najbardziej wymagająca grupa użytkowników komputerów. Chcemy mieć nie tylko najwydajniejsze PC-ty, ale często też własne serwery gier czy nawet serwery do komunikacji głosowej. Co w takim wypadku najlepiej wybrać i dlaczego jest to VPS?

Jeśli szczególnie cenicie sobie gry mutliplayer ze znajomymi, to prawdopodobnie w którymś momencie pojawiła się u Was myśl, aby mieć swój własny serwer. Po co? Chociażby do gry, np. Minecrafta, Rusta, GTA RP czy nawet Counter-Strike: Global Offensive, aby w spokoju trenować nowe zagrywki lub uczestniczyć w tzw. PCW (Practise Clan War), czyli czymś w rodzaju towarzyskich meczów z innymi drużynami. Przecież nawet TeamSpeak, prawdopodobnie najpopularniejsza wśród graczy aplikacja do komunikacji głosowej, wymaga własnego serwera. Co w takiej sytuacji najlepiej wybrać?

Rodzaje hostingu

Na początek warto wyjaśnić, jakie są rodzaje hostingu i czym się one różnią. Wyróżniamy trzy podstawowe wersje serwerów:

 • Serwer współdzielony – najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie. Doskonale sprawdzi się do mniej wymagających zastosowań, jak np. strona firmowa, która nie jest szczególnie popularna. W tym modelu z jednego serwera korzystają setki, a nawet tysiące użytkowników. Serwer współdzielony ma liczne ograniczenia między innymi dla liczby plików, maksymalnego obciążenia procesora i pamięci RAM, a także liczby baz danych.
 • Serwer VPS – dużo ciekawszym rozwiązaniem jest serwer VPS, czyli wirtualny serwer prywatny. W tym modelu fizyczny serwer jest dzielony na części dzięki wirtualizacji, z których każda imituje oddzielny serwer fizyczny. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to jak dzielenie jednego dysku na partycje. Każdy serwer wirtualny zapewnia całkowitą izolację uruchamianych procesów i niezależny dostęp do zasobów sprzętowych. Oznacza to, że możemy na nich instalować aplikacje, które nie są dostępne na serwerach współdzielonych. Poza tym otrzymujemy gwarantowaną moc obliczeniową.
 • Serwery dedykowane – do swojej dyspozycji mamy cały serwer fizyczny z wszystkimi jego zasobami i możliwościami. To najlepsze, ale zarazem najdroższe rozwiązanie, które wykorzystywane jest przez największe serwisy internetowe, duże sklepy czy nawet telewizje internetowe. Sprawdziłoby się także u graczy, ale byłoby po prostu przerostem formy nad treścią. W grach nie bylibyśmy w stanie wykorzystać pełni możliwości serwera dedykowanego, nie mówiąc już o cenie, która sprawiłaby, że byłoby to rozwiązanie całkowicie nieopłacalne.

Serwery
Zdjęcie autorstwa Manuel Geissinger z Pexels

Dla gracza? Serwer VPS

Dlaczego to serwer VPS jest najlepszym rozwiązaniem dla graczy? Częściowo na to pytanie odpowiedziałem już w poprzednim akapicie, ale warto to jeszcze uściślić. Po pierwsze, w większości przypadków serwery VPS są całkowicie odizolowane od pozostałych maszyn wirtualnych. Dzięki temu mamy całkowitą dowolność w instalowaniu systemów. Na takich serwerze bez problemu postawimy różnego rodzaju gry, TeamSpeaka, a nawet prywatną chmurę do wymiany plików między użytkownikami. Nie jesteśmy tak ograniczeni, jak w przypadku serwerów współdzielonych, gdzie do wyboru mamy zazwyczaj gotowy pakiet aplikacji i nic poza tym.

Serwery VPS gwarantują też odpowiednią moc obliczeniową. Wykupując usługę, dostajemy jasne informacje na temat wybranego procesora, jego taktowania, ilości pamięci RAM czy też pojemności zastosowanych dysków. W praktyce przekłada się to na dużo bardziej wydajną i stabilną pracę. W serwerach VPS moc obliczeniowa obsługiwana jest przez niewielką liczbę klientów, a przez to usługodawca jest w stanie zapewnić pewne minimum, poniżej którego serwer nie zejdzie. To warunek konieczny w przypadku stawiania serwerów do gier, na których stabilność jest jednym z najważniejszych czynników. Nikt przecież nie chce, aby nagle gra zaczęła wszystkim lagować.

Serwer VPS Nazwa.pl

Warto również wspomnieć, że część usługodawców, np. nazwa.pl, oferuje przy serwerach VPS ochronę DDoS w czasie rzeczywistym. Wykorzystywane są do tego sprzętowe firewalle FortiGate. Ruch filtrowany jest w czasie zaledwie kilku mikrosekund, więc możemy być spokojni o bezpieczeństwo.

Na co zwrócić uwagę?

Skoro już wiemy czym jest serwer VPS, jakie są jego zalety i dlaczego są doskonałym wyborem dla graczy, to czas odpowiedzieć sobie na pytanie, na co zwrócić uwagę kupując tego typu serwer? Jest kilka podstawowych aspektów, które powinny być dla nas kluczowe. Najważniejsze to:

 • Procesor – znaczenie ma nie tylko model i liczba rdzeni, ale również taktowanie. Dla przykładu nazwa.pl oferuje model Intel Xeon E5 2,2 GHz oraz 3,3 GHz. Ten drugi wykonuje operacje o 40% szybciej.
 • Ilość pamięci RAM – wpływa na wydajność serwera, podobnie jak w komputerach.
 • Powierzchnia dyskowa – decyduje jak dużo mamy miejsca na dysku i tym samym co jesteśmy w stanie na nim zainstalować.
 • Technologia wirtualizacji – w większości przypadków usługodawcy oferują pełną wirtualizację, w której oprogramowanie serwera VPS działa samodzielnie w środowisku wirtualnym. Dzięki temu możemy skorzystać z jednego z kilku systemów, jakie oferuje do instalacji firma hostingowa. Istnieje także technologia parawirtualizacji, w której system operacyjny korzysta z funkcji oprogramowania fizycznej maszyny. Wadą tego drugiego rozwiązania jest brak możliwości wyboru osobnego systemu operacyjnego dla naszego serwera.

Serwery

 • Dostępny panel zarządzania – nie bez znaczenia jest również panel zarządzania. W przypadku nazwa.pl możemy wybrać prosty i czytelny panel DirectAdmin.
 • Transfer miesięczny – określa całkowitą ilość danych przesyłanych z i do sieci. Im wyższy, tym mniejsze ograniczenia dla użytkowników. Po przekroczeniu określonego transferu przepustowość zostaje ograniczona, np. do 10 Mb/s.
 • SLA (Servive Level Agreement) – to gwarancja świadczenia usługi na odpowiednim poziomie. W nazwa.pl wszystkie serwery VPS mają SLA na poziomie 99,9%. Co to oznacza? Firma gwarantuje, że taka jest ich niezawodność i będą działać co najmniej przez 99,9% czasu.
 • Kopia bezpieczeństwa – niby podstawa, a jednak warto o niej pamiętać. Firma nazwa.pl automatycznie tworzy kopie zapasowe, które są przechowywane przez 72 godziny. Dzięki temu nawet w przypadku potencjalnej awarii infrastruktury, nie utracimy cennych danych.

Serwer VPS oferowany przez nazwa.pl

Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawuje się serwer VPS w nazwa.pl. Zdecydowaliśmy się na wariant VPS Speed Biznes, który kosztuje 40 zł miesięcznie. W jego ramach otrzymaliśmy dwa rdzenie procesora Intel Xeon E5 o taktowaniu 3,3 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz bardzo szybki dysk NVMe o pojemności 50 GB. To spokojnie wystarczy na zainstalowanie większości gier sieciowych, nie wspominając już o stronie internetowej czy serwerze TeamSpeak dla drużyny lub znajomych. Tym bardziej, że miesięczny transfer to aż 6 TB danych.

serwery VPS Nazwa.pl

Co ważne, w nazwa.pl dostępna jest pełna wirtualizacja typu KVM, która gwarantuje pełną separację poszczególnych instalacji i daje dużą dowolność w wyborze oprogramowania. Warto wspomnieć również o pełnym dostępie root z dowolnego miejsca na świecie, regularnie tworzonych kopiach zapasowych, a także ochronie DDoS w czasie rzeczywistym. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszego serwera. Nikt przecież nie chciałby z dnia na dzień utracić wszystkich danych lub stracić możliwość grania ze znajomymi z powodu ataków typu DDoS. Bardzo ważny jest też dedykowany adres IPv4 w cenie usługi, ponieważ tylko w ten sposób użytkownicy będą w stanie połączyć się z naszym serwerem.

Po zalogowaniu się do panelu serwera VPS naszym oczom ukazują się trzy zakładki:

 • Przegląd – tutaj możemy sprawdzić wszystkie nasze instancje, ich parametry czy też datę utworzenia. My mamy jedną, więc tylko ona pojawia się na naszej liście. Instancji jednak możecie mieć więcej, np. do różnych gier lub osobno do gry i strony internetowej klanu.

VPS Serwer Nazwa.pl

 • Instancje – tutaj mamy dostęp do poszczególnych funkcji każdej instancji. Możemy je wstrzymać, uśpić, przebudować, uruchomić ponownie (miękko lub twardo), a także włączyć konsolę. Dla miłośników gier szczególnie przydatna może okazać się funkcja restartu, która często jest konieczna w przypadku tytułów sieciowych. W wielu produkcjach, jak np. GTA RP, regularne ponowne uruchomianie serwera jest wręcz wymagane do poprawnej i stabilnej pracy.

VPS Serwer Nazwa.pl

 • Monitor – ta zakładka to typowy monitoring usługi, gdzie możemy sprawdzić użycie zasobów, ilość danych na dysku, ilość danych sieci, a także transfer. Do wyboru mamy różne przedziały czasowe, dzień, tydzień oraz miesiąc. Monitoring jest stały i dzięki temu mamy nieprzerwaną kontrolę nad jego parametrami. W razie potrzeby mamy możliwość szybkiego zareagowania, gdyby serwer zaczął pękać w szwach.

VPS Serwer Nazwa.pl

Jeśli zdecydujecie się na VPS oferowany przez nazwa.pl, to musicie wiedzieć, że jego ogromną przewagą nad serwerami dedykowanymi jest szybkość wdrożenia. Po wykupieniu odpowiedniego pakietu wystarczy poczekać zaledwie 15 sekund, aby mieć dostęp do serwera. Dodatkowo w razie pytań, zawsze możecie skorzystać ze wsparcia specjalistów nazwa.pl, którzy są dostępni przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Podsumowując, serwer VPS oferowany przez nazwa.pl świetnie sprawdził się jako profesjonalne i wydajne narzędzie do gier. Wysoka moc obliczeniowa, elastyczne zarządzanie oraz bezpieczna infrastruktura powodują, że możemy w pełni go zarekomendować.

To jak, kiedy stawiacie swój własny serwer z grą, stronę swojego klanu lub po prostu serwer TeamSpeak?

*Tekst powstał przy współpracy z Nazwa.pl

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię