Advertisement
Strona głównaGryAktualnościGry na PlayStation 5 i Xbox Series X zajmą więcej miejsca

Gry na PlayStation 5 i Xbox Series X zajmą więcej miejsca

Ryan Shah z firmy Kitatus nad Friends twierdzi, że silnik Unreal Engine 5 postawi przed twórcami gier zupełnie nowa wyzwania. Jedno z nich dotyczy rozmiarów produkcji, które mogą urosnąć do niebotycznych rozmiarów.

Rozwój technologii sprawił, że gry są coraz ładniejsze, bardziej rozbudowane i po prostu większe. Jednocześnie urosły ich rozmiary. Kiedyś gra, która zajmowała 10 GB miejsca na dysku wydawała się absurdem. Dzisiaj Call of Duty: Warzone potrzebuje ponad 200 GB wolnego miejsca. Czy to się zmieni w przypadku konsol nowej generacji? Prawdopodobnie tak i to na gorsze. Jeszcze większe i jeszcze ładniejsze gry będą zajmować jeszcze więcej miejsca. Rozmiary mogą wzrosnąć do niebotycznych wręcz poziomów, jak zapewnia Ryan Shah, prezes i główny programista w firmie Kitatus nad Friends.

Xbox Series X - wnętrze

Gry na PlayStation 5 i Xbox Series X będą jeszcze większe

Zdaniem Shaha gry tworzone na silniku Unreal Engine 5 nie tylko będą dużo ładniejsze niż dotychczas, ale jednocześnie będą zajmować jeszcze więcej miejsca na dyskach komputerów oraz konsol.

– Zajmuje to sporo czasu przy tworzeniu assetów, ale jednocześnie zaczyna budzić coraz więcej obaw. Jednym z przykładów jest w tym momencie Call of Duty: Warzone. Gracze  dręczą Activision o rozmiar gry. Myślę, że skoro mamy teraz technologię w Unreal Engine 5, która pozwalają nam korzystać z oryginalnych siatek źródłowych, z oryginalnymi teksturami źródłowymi i tym podobnymi rzeczami, to rozmiary plików w grach gwałtownie wzrosną, co stanowi dla nas wyjątkowe wyzwanie – powiedział Ryan Shah z firmy Kitatus nad Friends.

Największym problemem w tym wszystkim mogą okazać się dyski w konsolach nowej generacji. O ile firmy Sony i Microsoft zdecydowały się na zdecydowane przyspieszenie transferu danych, przez skorzystanie z dysków SSD, o tyle ich rozmiar się nie zmienił. Według oficjalnych specyfikacji zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X w podstawowej wersji będą oferować 1 TB przestrzeni na gry i aplikacje. Przy rozmiarach rzędu 150-250 GB na grę, wystarczy to na zainstalowanie raptem 4-6 gier.

Oczywiście nie wszystkie produkcje będą aż tak ogromne, ale z czasem wymagania będą coraz większe. Przecież takie Knack, czyli jedna z gier startowych na PS4 zajmowała 35,6 GB, a Killzone Shadow Fall 38,5 GB. Dzisiaj to naprawdę rzadkość. Nawet Star Wars Jedi: Fallen Order wymaga 60 GB przestrzeni.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię