Wstęp

Strona głównaPoradnikiPolecane chłodzenia procesorów

Polecane chłodzenia procesorów

Wstęp

Kontynuując serię poradników na Gaming Society przedstawię temat, który bywa pomijany przez inne portale, a ma bardzo duże znaczenie dla komfortu pracy przy komputerze. Chodzi o chłodzenie procesorów, od którego w znacznej mierze zależy zarówno kultura pracy sprzętu, jak i stabilność jego działania.

Obecnie stosowane procesory potrafią generować dużo ciepła, które należy skutecznie odprowadzić. Przykładem jest chociażby używany przeze mnie Intel i7 7700K, na dodatek podkręcony do 5 GHz.
Rozsądne temperatury przy użyciu takiego CPU zapewniło dopiero jego „oskalpowanie” (co wiąże się z utratą gwarancji).
Jak widać po testach na naszej stronie, testy chłodzeń procesorów to mój „konik”. W niniejszym tekście postaram się przełożyć moją pasję na celne propozycje chłodzeń w kilku przedziałach cenowych:

Trochę teorii

2 podstawowe grupy chłodzeń procesora to:

1. Wieża (pojedyncza lub podwójna)

2. Typu horyzontalnego (rzadziej stosowane)

Tzw. wieże będą w większości przypadków wydajniejsze (oczywiście są odstępstwa, jak od każdej reguły), jednakże często wymagają również odpowiednio dużo miejsca w obudowie (liczy się jej szerokość), co może być problematyczne zwłaszcza przy konstrukcjach typu mATX, czy ITX. Praktycznie każdy producent „case’ów” w danych technicznych pokazuje jakiej wysokości może być chłodzenie, co pozwala uniknąć niespodzianek.
Dodatkowo warto wspomnieć, że chłodzenia o orientacji horyzontalnej mogą wpłynąć pozytywnie na poziom temperatur sekcji zasilania procesora, czy innych elementów znajdujących się blisko gniazda procesora. Z drugiej strony, znaczenie może mieć ich ułożenie, bo tu w przeciwieństwie do „wież” istotne staje się ułożenie komponentów na płycie głównej, co może uniemożliwić montaż.

Na ogół spotyka się konstrukcje z wentylatorami:

  • 92 mm;
  • 120 mm;
  • 140 mm

i w uproszczeniu można przyjąć, że im większy, tym lepiej, ponieważ do osiągnięcia danej wydajności wystarczy mniejsza liczba obrotów. Im mniej „machnieć” potrzeba, by osiągnąć docelową temperaturę, tym ciszej działa chłodzenie, co przekłada się na kulturę pracy całego komputera.

Wydajność poszczególnych zestawów potrafi dość mocno odbiegać od siebie, co zasygnalizuję poniższym wykresem:

Przy wyborze polecanych chłodzeń starałem się uwzględniać to, by oprócz dobrej oferowanej wydajności, również poziom głośności stał na odpowiednim poziomie. Niejednokrotnie „wiatrak” karty graficznej może zagłuszyć podczas rozgrywki to co się dzieje na CPU, jednakże na pewno w trybie bezczynności (a przecież chociażby czytając tekst taki występuje) przydałaby się w czasach kart pół-pasywnych mieć cicho.
Ceny prezentowanych produktów oparto na wynikach wyszukiwania serwisu Ceneo.

Jedna uwaga przed prezentacją propozycji. Poziom głośności jest mierzony w różny sposób przez producentów, więc lepiej się wprost tym nie sugerować, tylko przejrzeć testy rzeczywiste (m.in. na www.gamingsociety.pl/).

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Szymon Nocoń
Redaktor, Testy wideo, Dział esport i gry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię