Strona głównaWiadomościHardwarePonad 12 mln dolarów kary dla AMD. Za niewłaściwe reklamy

Ponad 12 mln dolarów kary dla AMD. Za niewłaściwe reklamy

Firma AMD została ukaraną grzywną w wysokości 12,1 mln dolarów. Zdaniem sądu koncern niewłaściwie reklamował procesory z rodziny Bulldozer, ponieważ tak naprawdę nie były to jednostki ośmiordzeniowe.

Pierwsze procesory z rodziny Bulldozer zadebiutowały już 8 lat temu – w 2011 roku, więc sprawa dotyczy układów, z technologicznego punktu widzenia, bardzo starych. Ale wiadomo, że batalie sądowe w takich przypadkach rzadko trwają kilka tygodni lub miesięcy. Ta konkretna rozpoczęła się 4 lata temu i właśnie dobiegła końca.

Zobacz: AMD odpowiada na obawy graczy: wysokie temperatury układów Navi to norma

AMD reklamowało procesory z rodziny Bulldozer jako pierwsze w pełni ośmiordzeniowe jednostki. Okazuje się, że to stwierdzenie było nie do końca poprawne. Owszem, procesory miały osiem rdzeni, ale wynikało to z połączenia czterech jednostek po dwa rdzenie, które wspólnie korzystały z jednego koprocesora (FPU) i za jego pomocą dzieliły swoje zasoby. Można zatem powiedzieć, że tak naprawdę były to cztery dwurdzeniowe procesory.

Do podobnego wniosku musiał dojść sąd, bo uznał, że AMD musi zapłacić 12,1 mln dolarów kary. Skąd taka kwota? Każda z osób, która dołączyła do pozwu zbiorowego, ma otrzymać zwrot w wysokości 35 dolarów za każdy układ Bulldozer, który kupiła. Pozywający domagali się kary dwa razy większej, ale prawdopodobnie i tak są zadowoleni.

Zobacz: Technologia z kart graficznych AMD trafi do telefonów Samsunga

Chociaż kara wydaje się dotkliwa, to dla AMD nie powinna stanowić większego problemu. Wydaje się wręcz śmieszna w kontekście tego, że niedawno Komisja Europejska nałożyła na Google grzywnę w wysokości 1,5 mld dolarów.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię