Strona głównaWiadomościHardwarePremiera GeForce RTX 3080 Ti oraz GeForce RTX 3070 Ti

Premiera GeForce RTX 3080 Ti oraz GeForce RTX 3070 Ti

Computex 2021 stał się areną najnowszych premier AMD i Nvidii. Zaczniemy od dwóch premier zielonych. Na tegorocznym Computexie NVIDIA zaprezentowała dwa nowe modele kart graficznych – GeForce RTX 3080 Ti oraz GeForce RTX 3070 Ti.

Premiery kart graficznych zawsze przyciągają największą widownię, ponieważ to od ich mocy obliczeniowej zależy, jak będą się prezentowały gry w najbliższej przyszłości i pewnie bylibyśmy bardzo podekscytowani na premierę nowych kart graficznych, gdyby nie sytuacja, w jakiej obecnie muszą egzystować gracze pecetowi.

Przez ciągłe niedobory kart graficznych na rynku ich ceny poszybowały w stratosferę i jakakolwiek próba kupna nowej karty graficznej z reguły spełza na niczym. I właśnie w tym momencie Nvidia wprowadza na rynek dwa nowe modele, które nic nie zmienią, jeśli chodzi o dostępność kart graficznych graczy. Ponieważ zamiast skupić się na wprowadzeniu nowych przystępnych cenowo modeli, np. RTX 3050 lub 3050 Ti, to Nvidia wytacza kolejne drogie modele.

GeForce RTX 3080 Ti według Nvidi ma kosztować „zaledwie” 1199 USD a tańszy GeForce RTX 3070 Ti to koszt raptem 599 USD. Niestety w tym momencie mogę stwierdzić, że te ceny nie mają nic wspólnego z tym w jakich cenach, gracze będą mogli zakupić te dwie karty graficzne. Spodziewamy się raczej, że ceny w sklepach będą przynajmniej dwukrotnie wyższe, a najprawdopodobniej trzykrotnie.

Oczywiście Nvidia zarzeka się, że te karty graficzne będą zabezpieczone przed kopaniem kryptowalut i że górnicy nie będą mieli z nich pożytku. Niestety naszym zdaniem Nvidia się myli, ponieważ kopanie kryptowalut to nie tylko ETH, a jeszcze kilka innych walut, plus to nie tylko górnicy odpowiadają za masowe wykupowanie kart graficznych. Przez okres pandemiczny najzwyczajniej przybyło graczy, osób, które wcześniej nimi nie byli, ponieważ mieli inne zajęcia, a właśnie pandemia zrobiła z nich graczy. Dodatkowo przez ostatni rok większość lekcji była prowadzona zdalnie to też był świetny okres, by w końcu dokonać aktualizacji komputera, żeby dało się bezproblemowo korzystać z wymaganych aplikacji, zarówno w szkole, jak i w pracy.

Wracając do dwóch premierowych kart graficznych. Ich przewidywana wydajność z całą pewnością będzie na wysokim poziomie. Bez problemu pozwolą na granie w najnowsze gry w rozdzielczościach 1440p i 4K z płynnością przynajmniej 60 kl./s. Ale co z tego, skoro tylko garstka graczy będzie w stanie pozwolić sobie na zakup nowej karty graficznej, a nawet jak będzie dysponowała odpowiednią ilością gotówki, to nikła dostępność kart graficznych w sklepach spowoduje, że nie będą w stanie jej kupić. Dlaczego o tym piszę, ponieważ wśród nas są osoby, które ciągle czekają na swoje karty graficzne pomimo zrobienia zamówienia w grudniu, zeszłego roku.

Dlatego uważam, że jeśli Nvidii, dużo bardziej zależałoby na graczach, to, zamiast wydawać kolejne drogie karty graficzne, dużo lepszym posunięciem byłoby wydanie tańszych kart graficznych, których po pierwsze Nvidia mogłaby produkować więcej, ponieważ ich rdzenie są po pierwsze dużo mniej skomplikowane i łatwiejsze do uzyskania. Nawet mogliby brać odrzuty z mocniejszych serii i wkładać je do słabszych modeli.

Drugi raz wracając do dzisiejszej premiery Nvidii, GeForce RTX 3080 Ti w sklepach ma być dostępny 3 czerwca, a GeForce RTX 3070 Ti zadebiutuje tydzień później – 10 czerwca. Życzymy wam drodzy gracze, żebyście mogli zakupić te karty w cenach sugerowanych przez Nvidię, ale też nie mamy złudzeń, że będzie to ekstremalnie trudne.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię