Strona głównaWiadomościHardwarePrezentacja produktów AMD na targach CES 2021

Prezentacja produktów AMD na targach CES 2021

Firma AMD rok 2020 na pewno może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Ich wszystkie premiery okazały się olbrzymimi sukcesami marketingowymi oraz sprzedażowymi. Zobaczmy zatem co przygotowała firma AMD na prezentacji na CES 2021

Przystępując do oglądania prezentacji AMD, nie mieliśmy sprecyzowanych oczekiwań. Spodziewaliśmy się, że czerwoni pokażą nowe procesory dla komputerów przenośnych i może coś wspomną o nowych modelach kart graficznych.

Niestety prezentacja AMD była wyjątkowo nudna i nieobfitująca w dane techniczne, dosłownie byliśmy zaskoczeni, jak bardzo nietechniczna była to prezentacja. Prowadząca dr. Lisa Su co chwila zapraszała kolejnych CEO do krótkiej rozmowy, jak to AMD jest najlepszą firmą na świecie, wyglądało to i brzmiało bardzo średnio. W sieci można nawet znaleźć wykres, ile czasu zostało poświęcone na korporacyjne gadki, a ile faktycznie poświęcono czasu na prezentację produktów. AMD nie róbcie tak więcej.

Zacznijmy więc od produktów, o których AMD powiedziało najmniej, czyli o kartach graficznych. Czyżby AMD wstydziło się tak marnej dostępności swoich kart graficznych, że na swojej prezentacji poświęcili im dosłownie 5 sekund. Wspominając o nich przy okazji jednego slajdu. Jeśli więc postanowiłeś obejrzeć prezentację AMD, żeby dowiedzieć się, jakie nowe karty graficzne mają w planach. To niestety AMD nic nie zaprezentowało, jedynie wspomniało, że w swoim portfolio mają takowe i koniec.

To może chciałeś się dowiedzieć, kiedy w sprzedaży pojawią się procesory AMD Ryzen 5000 bez postfiksu X np. AMD Ryzen 5800 / 5900, akurat tę informację można było wyłowić z prezentacji dr. Lisy Su, a mianowicie, takie procesory otrzymają producenci OEM do swoich gotowych zestawów komputerowych np. HP i na razie nie będą oferowane klientom detalicznym. Co gorsze nie dowiedzieliśmy się nic o tych procesorach poza tym, że ich TDP będzie ograniczone do 65W.

Dosyć już tych małych złośliwości z naszej strony. Firma AMD w trakcie swojej nad wyraz przeciąganej prezentacji skupiła się na procesorach mobilnych AMD Ryzen 5000 wykorzystujących architekturę Zen3, chociaż nie w trakcie prezentacji okazało się, że część procesorów nadal będzie korzystać z Zen2. AMD niestety powoli coraz bardziej upodabnia się do Intela i wprowadza oznaczenia procesorów, które coraz bardziej wprowadzają w błąd użytkowników.

Na prezentacji znalazło się 13 nowych procesorów, przy czym otrzymaliśmy kolejną „najlepszą” dla graczy serię procesorów, teraz najlepsze procesory dla graczy będą miały oznaczenie HX np. Ryzen 9 5900HX, oczywiście obok niego nadal występują wersje HS, oraz H. Na całe szczęście w serii procesorów energooszczędnych mamy tylko jedno oznaczenie „U”np. AMD Ryzen 7 5800U, za to, te procesory wykorzystują dwie różne architektury i w ich oznaczeniu nie ma o tym żadnej wzmianki. Tylko modele AMD Ryzen 7 5800U i Ryzen 5 5600U zbudowane są z wykorzystaniem architektury Zen3, pozostałe procesory z tej serii używają starszej mniej wydajnej architektury Zen2. Więc decydując się laptopa z procesorem energooszczędnym, trzeba po dwakroć uważać, żeby przypadkiem nie kupić laptopa z procesorem, który wykorzystuje mniej wydajną architekturę Zen2. Dokładną specyfikację procesorów przedstawiamy na slajdzie poniżej. Oczywiście nowe procesory AMD będą szybsze od aktualnie dostępnych produktów Intela, ale czy okaże się to prawdą dowiemy się z testów, które dla was przeprowadzimy.

Ostatnią nowością, jaką zaprezentowało AMD to nowe procesory AMD Epyc Milan, przy czym nie zostały podane żadne szczegóły techniczne dotyczące tego procesora, jedynie dowiedzieliśmy się z ilu rdzeni będzie się składał taki procesor – 32. O procesorach AMD Threadripper nie było słowa, ale z przecieków wiemy, że w tym roku mają się pojawić i wykorzystywać architekturę Zen3.

Już na sam koniec prezentacji dr. Lisa Su podzieliła się z widzami informacją, że nowych modeli laptopów z procesorami z serii AMD Ryzen 5000, będzie o 50% więcej niż poprzedników i tą pozytywną informacją zakończyła się prezentacją AMD. Dla miłośników laptopów i grania na laptopach, była to bardzo udana prezentacja, ale dla fanów komputerów stacjonarnych i gamingu, było to stracone 55 minut.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię