Strona głównaWiadomościHardwarePrzyszłość monitorów Acer Predator. Ekskluzywny wywiad z President, Digital Display Business -...

Przyszłość monitorów Acer Predator. Ekskluzywny wywiad z President, Digital Display Business – Victor Chien

Drodzy czytelnicy, tuż po zakończonej prezentacji next@Acer 2021 mieliśmy możliwość przeprowadzenia rozmowy z panem Victorem Chien, który jest dyrektorem odpowiedzialnym, za rozwój monitorów w firmie ACER, więc był odpowiednią osobą, by zadać mu kilka pytań dotyczących monitorów z serii Predator, ale nie tylko.

Swój wywiad skupiłem na kilku najistotniejszych cechach monitorów gamingowych, ale nie tylko. Ponieważ interesowało mnie też to, co Acer zamierza pokazać w dłuższej perspektywie.

President, Digital Display Business – Victor Chien

Pierwsze, o co zapytałem Victora to o wyświetlacz SpatialLabs, zastosowany w laptopie ConceptD, ponieważ jego technologia wydawała mi się nad wyraz interesująca i byłem ciekawy, czy może powstanie większy odpowiednik tego ekranu, który moglibyśmy postawić na biurku i cieszyć się z w pełni trójwymiarowego obrazu na jego ekranie. Niestety dowiedziałem się, że w tym momencie nie pracują nad takim rozwiązaniem i że ekran SpatialLabs na tę chwilę zarezerwowany jest dla jednego laptopa ConceptD.

Skoro ten temat dosyć szybko został zamknięty. Przyszła pora z mojej strony na pytania dotyczące najnowszej serii monitorów z serii Predator, ale nie tylko, ponieważ chciałem uzyskać kilka dodatkowych informacji odnośnie serii Nitro, która znajduje się poniżej topowej serii Predator.

Z najciekawszych informacji dowiedziałem się od Victora, że prawie wszystkie monitory z serii Predator otrzymają złącze HDMI 2.1, które pozwoli na przesyłanie sygnału 4K w postaci nieskompresowanej. Przekłada się to na lepszej jakości obraz i na wyższe odświeżanie. Złącze to otrzymają wszystkie ekrany obsługujące rozdzielczość 4K oraz 2K, standardowe monitory 1080p niestety nie otrzymają złącza HDMI 2.1, ponieważ według inżynierów Acer, sygnał wideo tej jakości nie wymaga połączenia HDMI 2.1.

Acer Predator CG437K S

Tańsza seria monitorów Nitro, też zostanie objęta aktualizacją o złącze HDMI 2.1 i też monitory o rozdzielczości 1080p nie otrzymają tego złącza.

Acer Predator X28

Skoro już dowiedziałem się, które monitory otrzymają uaktualnienie o port HDMI 2.1 przyszła pora na pytanie o ceny. Niestety dowiedzieliśmy się, że wszystkie nowe monitory wyposażone w port HDMI 2.1 zostaną objęte podwyżką ceny, jak wysoką, tego dokładnie Victor nie chciał zdradzić, ale spodziewamy się, że będzie ona wynosiła około 30%, w przypadku największego monitora 43 cale jest ona już dla nas znana, ponieważ wiemy, że nowy monitor 43 cale Predator CG437K S, będzie kosztował 7199 zł, a jego poprzednik kosztował około 5000 zł, więc wzrost ceny jest znaczny. Pozostałe zaprezentowane modele nie odnotowały już takiego wzrostu ceny. Predator X38 S będzie kosztował 9999 zł, a Predator X28 został wyceniony na 5499 zł. Wszystkie trzy monitory mają jedną cechę wspólną i jest nią wysokie odświeżanie ekranu, które w najgorszym przypadku będzie wynosić 144 Hz.

Acer Predator X38 S

W toku rozmowy przyszła pora na kilka pytań, które miały odsłonić przyszłość firmy, co Acer zamierza promować w bliższej lub odrobinę dalszej przyszłości. I możemy pod tym względem mieć trochę mieszane uczucia. Z jednej strony szybkie panele IPS staną się standardem, tak samo jak złącze HDMI 2.1, ale niestety w ofercie Acera w najbliższej przyszłości nie zobaczymy szybkich matryc VA od Samsunga, które osiągały taktowanie 240 Hz, co więcej, zapowiadany na początku tego roku monitor Acer EI491CRG9 o przekątnej ekranu 49 cali i proporcji 32:9 został wstrzymany i nie wiemy kiedy zostanie zaprezentowany. Jest to duży cios dla osób, które upatrywały w tym monitorze, tańszego odpowiednika Samsunga Odyssey G9, obydwa miały wykorzystywać bardzo jasne matryce Mini LED, ale teraz wiemy, że Acer musiał wstrzymać się z produkcją tego monitora.

Delikatnie zmieniając temat, zapytałem się Victora, czy tak jak w przypadku najnowszych laptopów, gdzie promowane są wyświetlacze o proporcjach 16:10, będziemy mogli spodziewać się takich ekranów w monitorach gamingowych. Niestety jego odpowiedz była jednoznaczna. Niestety nie. Spowodowane jest to tym, że monitory komputerowe też podłączane są do konsol, a te wyświetlają obraz w formacie 16:9 i skalowanie obrazu byłoby zbyt uciążliwe i pracochłonne, dodatkowo uzyskany efekt nie zawsze byłby satysfakcjonujący.

Po tych pytaniach pozostało mi tylko zadań ostatnie pytanie, ponieważ firma Acer bardzo mocno za swojej prezentacji zaznaczyła, że chce być odpowiedzialna za środowisko i ślad węglowy, jaki zostawiają ich produkty to kiedy możemy spodziewać się monitorów, które swoje obudowy mają wykonane z materiałów ekologicznych, jak prezentowany w trakcie prezentacji laptop Acer Aspire Vero, który podąża drogą „3R” – „reduce, reuse, recycle”. Na to pytanie Victor nie był w stanie podać dokładnej odpowiedzi z datą, ale dział monitorów, chce dołączyć do tego typu rozwoju w przyszłym roku najwcześniej.

Chciałbym podziękować Panu Victor Chien za rozmowę oraz Acer Polska za jej umożliwienie.

Jest to skrócony opis naszej rozmowy i wyciągnięcie z jej esencji. Z jednej strony jestem zadowolony z jej przebiegu. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, o których mogliście przeczytać powyżej, z drugiej, trochę zawiedziony, ponieważ ze słów Victora można wywnioskować, że monitory gamingowe nie czeka większa rewolucja, tylko stabilny rozwój istniejących technologii.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię