Strona głównaRecenzjeHardwareRecenzja routera Synology RT2600ac

Recenzja routera Synology RT2600ac

Przyszedł czas, żeby zarządzanie swoją domową siecią wynieść na wyższy poziom. Dzisiaj recenzujemy Synology RT2600ac, zaawansowany router bezprzewodowy stworzony z myślą o zrozumieniu, kontroli i zabezpieczeniu sieci. Oto doskonały sposób, żeby wykorzystać swoją sieć do granic możliwości.

Elegancki, klasyczny wygląd

Wygląd to pozornie jeden z najmniej istotnych elementów każdego routera. Z większości z nich wystają jakieś antenki. Jedne stoją w pionie, inne leżą na płasko. Zastanawiając się nad zakupem routera, nie zwracacie na to uwagi. Potem okazuje się jednak, że wasz nowy zakup zostaje postawiony tuż pod telewizorem i będziecie kątem oka zerkać na niego przez następne pięć lat swojego życia. Dlatego w kwestii wyglądu liczy się przede wszystkim uniwersalność.

Synology RT2600ac

Na rynku dostępne są aktualnie setki różnych modeli routerów. Jedne wyglądają, jakby szykowały się do podróży w kosmos, inne wielu fanom gier wideo przypominają nową konsolę PlayStation 5, a jeszcze kolejne stawiają na klasyczny, prosty wygląd. Synology w przypadku swojego RT2600ac skorzystało z tej trzeciej opcji i trafiło w dziesiątkę.

RT2600ac wygląda elegancko i ładnie. Czarny kolor będzie pasował niemalże do każdego wnętrza, a lampki na przodzie urządzenia spełniają swoją funkcję, nie oślepiając przy tym użytkownika podczas wieczornych seansów przy kinie domowym. Router stoi na dwóch tylnych nóżkach, opierając się przodem o podłoże. W krótkiej instrukcji szybkiego uruchomienia urządzenia Synology zaznaczyło również, żeby cztery anteny otaczające plastikowy sprzęt stały pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny, na której leży router.

Wydajność i bezpieczeństwo

Proces kalibracji routera zajął mi kilka minut. Od momentu wyjęcia RT2600ac z pudełka do chwili, kiedy uzyskałem dostęp do internetu, urządzenie Synology nie różniło się niczym od standardowych routerów. Przykręciłem cztery anteny, podłączyłem sprzęt do prądu, pociągnąłem kabel Ethernet do swojego komputera, a potem przeszedłem przez krótki proces instalacji. Wybrałem nazwę dla sieci, założyłem konto administratora i obserwowałem, jak kółko progresu konfiguracji powoli dochodzi do 100%. Dopiero po zrobieniu kilku testów i pierwszym przejściu przez software Synology zdałem sobie sprawę, gdzie leży różnica pomiędzy RT2600ac a resztą, zwykłych routerów.

Synology RT2600ac

Nie ulega wątpliwości, że jest to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla maniaków technologii. Chociaż sprawdzać będzie się doskonale zarówno w domu, jak i niewielkim biurze, tylko bardzo wymagających osób nie odstraszy fakt, że za RT2600ac przyjdzie im zapłacić ponad 1000 złotych.

Dlatego jednym z pierwszych zdań opisujących to urządzenie na stronie producenta jest hasło „Stworzony z myślą o wydajności”. Sama strona zasypana jest z kolei technicznym szczegółami. Synology ma się bowiem czym pochwalić. Wewnątrz RT2600ac znajduje się procesor Dual Core 1,7 GHz i pamięć 512 MB DDR3. Co więcej, obsługa MU-MIMO oraz standardu 802.11ac Wave 2 zapewnia prędkość 1733 Mb/s w częstotliwości 5 GHz i 800 Mb/s przy 2,4 GHz.

Same technologie wykorzystywane przy sieci Wi-Fi są niemalże definicją wydajności. Jedną z nich jest Smart Connect, technologia pozwalająca na płynne przełączanie się z częstotliwości 5 GHz na 2,4 GHz, zależnie od waszej odległości od routera. Kiedy oddalacie się od routera, urządzenie przełącza się na częstotliwość 2,4 GHz, utrzymując silny zasięg Wi-Fi i zapewniając ciągły, nieprzerwany dostęp do interetu.

Synology RT2600ac

Synology nieprzypadkowo chwali się również bezpieczeństwem, jakie gwarantuje RT2600ac. Dotyczy to nie tylko zaawansowanego filtrowania treści Web i kontroli rodzicielskiej, ale nawet samego Wi-Fi, zabezpieczonego najnowszym protokołem WPA3. Ponadto, router obsługuje technologię Threat Detection, która śledzi ruch przychodzący i wychodzący, blokując wszelkie złośliwe pakiety. Bogaty w różne możliwości router w połączeniu ze świetnym oprogramowaniem dbają o wasze bezpieczeństwo i utrzymują wysoką prędkość połączenia internetowego.

Testy potwierdzeniem jakości

Przy tak zaawansowanych technologiach nie będzie pewnie dla nikogo zaskoczeniem fakt, że zrobione przez nas testy potwierdzają wysoką jakość RT2600ac. Router sprawdziliśmy za pomocą programu iperf3. Serwer zostały postawiony na połączonym do sieci Wi-Fi laptopie, a sygnał odbierał komputer stacjonarny, czerpiący internet bezpośrednio ze swojego wejścia Ethernet. Wyniki mówią same za siebie.

Synology RT2600 iperf

Zwykłe speedtesty, zarówno na komputerze osobistym, jak i smartfonie, sprawdziły się bez zarzutu. W mieszkaniu dysponuję światłowodem o prędkości do 1 Gb/s. RT2600ac konsekwentnie osiągał wyniki w okolicach 950 Mb/s downloadu i ponad 300 Mb/s uploadu na połączonym do routera kablem Ethernet PC. Na korzystającym z kolei z sieci Wi-Fi smartfonie Samsung Galaxy S8+ prędkość ściągania przekraczała 350 Mb/s.

Gołym okiem jestem w stanie zauważyć również różnicę pomiędzy RT2600ac a zwykłym Funboxem 3.0, który na co dzień służy w moim mieszkaniu. W sypialni Funbox regularnie rwie połączenie Wi-Fi z moim telefonem, strony przestają się ładować, a znajdująca się pomiędzy routerem a sypialnią łazienka powoduje kolosalne zakłócenia. Nie odczułem żadnych problemów, korzystając w sypialni z telefonu podłączonego do RT2600ac.

Synology przewidziało również rozwiązanie dla dużych domów oraz biur, gdzie przestrzeń jest znacznie większa i w każdym pomieszczeniu niezbędny jest silny zasięg Wi-Fi. Nowa technologia pozwala na tworzenie dodatkowych punktów sieci bezprzewodowej. W ten sposób wyeliminowane zostaną tzw. martwe strefy, a szybkie połączenie będzie dostępne z każdego miejsca. Nie oznacza to oczywiście tworzenia oddzielnych sieci. Cały czas operujemy na jednym haśle oraz jednej nazwie Wi-Fi.

Wygodne, bogate w możliwości oprogramowanie

Synology RT2600ac jest obsługiwane przez zdecydowanie najbardziej imponujący i złożony software, jaki miałem do tej pory okazję testować przy okazji routerów. Koniec z drobnymi aplikacjami czy przeglądarką z kilkoma zakładkami. Po uruchomieniu strony routera i przejściu przez krótki proces konfiguracji, w przeglądarce internetowej pojawia się program wzorowany na pulpicie komputera.

Synology RT2600ac Software

Na ekranie znajduje się kilka ikonek, odpowiedzialnych za przejście do panelu kontrolnego, zarządzania siecią Wi-Fi, czy uzyskanie pomocy w kwestii obsługi RT2600ac. W prawym górnym rogu znajdują się również opcje, gdzie można dostosować wyświetlanie całego programu oraz jego stylu. Tuż obok pojawiają się również wszystkie powiadomienia dotyczące bezpieczeństwa naszej sieci oraz jej konfiguracji.

Zaledwie po kilku minutach użytkowania dostałem informację, że znaleziono konflikt pomiędzy adresem IP mojego internetu oraz lokalną siecią. Moje ustawienia zostały automatycznie zmienione pod kątem tego drobnego odkrycia. Program poinformował mnie w rezultacie, że znalazł problem, ale już go rozwiązał. Gdybym chciał zrobić coś jednak po swojemu, zostałem poinstruowany w jaki sposób mogę to zrobić.

Właśnie w tym oprogramowaniu kryją się też wspomniane wcześniej funkcje dotyczące bezpieczeństwa i kontroli rodzicielskiej. Eksperci mogą więc utonąć w liczbie różnych możliwości, a mniej doświadczeni posiadacze szybko i intuicyjnie dokonać prostych decyzji pokroju zmiany hasła czy nazwy sieci.

Dla miłośników komfortu Synology stworzyło również aplikację na urządzenia mobilne. Wystarczy ściągnąć ją na swoje urządzenie z iOS lub Android, zalogować się na konto administratora i uzyskamy dostęp do panelu kontrolnego na ekranie swojego telefonu. Możemy łatwo i przyjemnie zarządzać tam naszą siecią i monitorować jej wydajność.

Synology RT2600ac

Synology RT2600ac to bez wątpienia router wysokiej klasy. Niepozorne, eleganckie urządzenie po kilku godzinach użytkowania zamienia się w prawdziwą bestię, której możliwości zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Fani nowych technologii, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i wydajność, będą zachwyceni. Posiadacze dużych domów lub mniejszych biur docenią z kolei szybki internet w każdym pomieszczeniu i łatwe, intuicyjne zarządzanie siecią.

Routery bezprzewodowe firmy Synology są wyposażone w zaawansowane funkcje serwera VPN, pozwalające firmom na szybkie umożliwienie pracy zdalnej teraz zupełnie darmowo!

Zarówno istniejący, jak i nowi właściciele routerów bezprzewodowych RT1900ac, RT2600ac i MR2200ac firmy Synology będą mogli bezpłatnie zakupić licencje VPN VPN Plus Client VPN Access oraz Site-to-Site VPN2 . Wszystkie licencje są bezterminowe i nie tracą ważności ani nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów po 30 września 2021 r.

Sprawdź dyski SSD klasy enterprise NVMe i SATA! – wydajność, kompatybilność, niezawodność, 5-letnia gwarancja z szybką wymianą u dystrybutora. Idealne uzupełnienie serwerów NAS Synology.

Ocena 9/10

Zalety

  • Wysoka wydajność połączenia
  • Świetny zasięg Wi-Fi
  • Duży nacisk na bezpieczeństwo naszej sieci
  • Intuicyjne, rozbudowane oprogramowanie

Wady

  • Wysoka cena

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Tomasz Alicki
Szef działu gier. Miłośnik esportu, weteran Call of Duty i zapalony gracz Action RPG. W wolnych chwilach Netflix, dobra książka i World of Warcraft.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię