Strona głównaWiadomościRewolucja w kartach graficznych staje się faktem. GDDR6 już w pierwszym kwartale...

Rewolucja w kartach graficznych staje się faktem. GDDR6 już w pierwszym kwartale 2018 roku

Przyszły rok zapowiada się na niezwykle ciekawy w świecie kart graficznych. Zarówno AMD, jak i Nvidia planują produkcję nowych modeli z pamięciami GDDR6. Firma Micron już za chwilę ruszy z produkcją potrzebnych do tego modułów.

W przyszłym roku czeka nas mała rewolucja w kartach graficznych. Najprawdopodobniej obaj producenci – Nvidia i AMD – przejdą na zupełne nowe pamięci GDDR6, a być może także HBM3. Plany te stają się coraz bardziej prawdopodobne za sprawą firmy Micron, która już teraz uzyskała międzynarodową kwalifikację dla nowych kości. Dzięki temu już w pierwszym kwartale 2018 roku ma ruszyć masowa produkcja.

Micron ukończył już etap projektowania pamięci GDDR6. Firma uzyskała też międzynarodową kwalifikację dla dwóch wersji – 12 i 14 GBps. To pierwszy krok do uzyskania modułów o szybkości 16 Gbps, czyli docelowej wartości dla GDDR6. Nie będzie to zadanie łatwe. Przed Micronem wciąż wiele wyzwań z tym związanych. Co ciekawe, według postu na oficjalnym blogu, firma wyprzedziła zakładany plan. To pozwoli na ruszenie z masową produkcją już w pierwszym kwartale 2018 roku.

Produkcja pamięci GDDR6 nie oznacza, że w zapomnienie odejdą moduły GDDR5 i GDDR5X. Te mogą być w przyszłym roku wykorzystywane w tańszych i słabszych modelach kart graficznych. Natomiast GDDR6 i HBM3 trafią do high-endowych modeli. To z kolei może oznaczać jeszcze wyższe ceny najwydajniejszych konstrukcji, w końcu nowe rozwiązania zawsze na początku są drogie. Z produkcją pamięci GDDR6, DDR5 i HBM3 wkrótce powinien ruszyć także Samsung.

To jak – wymieniacie kartę graficzną czy czekacie na przyszły rok?

Źródło: AnandTech

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię