Strona głównaWiadomościRosja wprowadza kontrowersyjną zmianę w prawie internetowym

Rosja wprowadza kontrowersyjną zmianę w prawie internetowym

Pierwszego listopada w Federacji Rosyjskiej weszło w życie prawo pozwalające na blokowanie treści internetowych zarówno z kraju jak i zza granicy. Uchwała w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Władimira Putina jeszcze w maju tego roku.

Internet narodowy został zatwierdzony przez rosyjski rząd w kwietniu tego roku. W maju dokument został zatwierdzony przez prezydenta Władimira Putina. Zmiany weszły w życie pierwszego listopada. Nowe prawo umożliwia blokowanie wybranych treści w sieci gdy te będą stanowiły zagrożenie dla państwa.

Zobacz: GeForce RTX 3000 – dużo szybsze, tańsze i energooszczędne?

Blokadzie mogą podlegać zarówno informacje na stronach rosyjskich jak i treści z innych krajów. Nowa ustawa wzbudziła wiele kontrowersji i zachodzi podejrzenie, że Rosja będzie wykorzystywała ją do cenzury Internetu. Oficjalnym powodem jest ułatwienie zapobiegania cyberatakom i możliwość utrzymania własnego Internetu na wypadek odcięcia go przez inne państwa.

Zobacz: Nowa wersja NVIDIA SHIELD TV dostępna od dzisiaj także w Polsce

Według Human Rights Watch Roskomnadzor nadzór telekomunikacji będzie teraz w stanie filtrować pakiety i w dowolnym momencie blokować treści, które uzna za niebezpieczne. Zachodzi również obawa o masową inwigilację obywateli. Jednak cała odpowiedzialność za wdrożenie sytemu została przerzucona na dostawców, którzy będą musieli udostępniać odpowiednie narzędzia. Wymuszenie zmian na wszystkich operatorach może jednak nie być takie proste.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię