Strona głównaWiadomościSamsung, Micron i SK Hynix mogą otrzymać ogromne kary finansowe

Samsung, Micron i SK Hynix mogą otrzymać ogromne kary finansowe

Trzej najwięksi producenci pamięci DRAM na świecie – Samsung, Micron i SK Hynix – kontrolują około 90 procent rynku. To niesie za sobą ryzyko pewnych manipulacji. Sprawę postanowili zbadać Chińczycy, którzy prawdopodobnie nałożoną na wymienione firmy spore kary finansowe.

Ceny pamięci RAM w ostatnich kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu miesiącach wzrosły do niebotycznych poziomów. Producenci mieli na to proste wytłumaczenie – popyt jest tak duży, że nie wyrabiali się z produkcją. A jak popyt jest wysoki, a podaż niewystarczająca, to automatycznie ceny idą w górę. Ale chiński urząd postanowił to zbadać.

Dochodzenie już praktycznie zostało zakończone. Producenci mieli współpracować z Chińczykami w celu wyjaśnienia sytuacji. Okazuje się, że na niewiele się to zdało. Prawdopodobnie Samsung, Micron i SK Hynix otrzymają spore kary finansowe za zmowę cenową. Jeśli urzędnicy uznają ich za winnych, to grozi im od 800 milionów do nawet 8 miliardów dolarów kary. Kwota ma zostać wyliczona na podstawie zysków uzyskanych na rynku azjatyckim. Dla każdego z tych producentów byłby to spory cios, ale prawdopodobnie nie będą miały innego wyboru.

Nie byłby to pierwszy raz, gdy producenci pamięci DRAM otrzymują spore kary finansowe z powodu zmowy cenowej. Do podobnej sytuacji doszło w 2004 roku w USA. Wtedy to amerykańscy urzędnicy uznali, że Samsung, SK Hynix, Micron, Elpida Memory i Infineon wspólnie kontrolowały ceny w okresie od kwietnia 1999 do czerwca 2002 roku. Elpida musiała zapłacić 84 milionów dolarów kary, Infineon 160 milionów, SK Hynix 185 milionów, a Samsung aż 300 milionów. W następstwie tego Infineon zakończył swoją działalność, a Elpida została wykupiona przez SK Hynix.

Źródło: TechPowerUp

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię