Strona głównaKonsoleSteam Deck jednak nie odpali wszystkich gier ze Steam

Steam Deck jednak nie odpali wszystkich gier ze Steam

Pomimo wcześniejszych deklaracji Steam Deck nie pozwoli na uruchomienie wszystkich gier jakie znajdują się na platformie Valve. Twórcy urządzenia wyjaśniają sytuację.

Według informacji przekazanych przez szefa Codeweavers, firmy współtworzącej technologię Proton, która jest częścią SteamOS napędzającego Steam Deck, urządzenie może nie być kompatybilne ze wszystkimi grami. Przynajmniej tak może być w dniu premiery sprzętu. Technologia ta pozwala uruchamiać gry na systemie Linux, które były stworzone dla Windows. System SteamOS 3.0 będzie korzystać z Protona do uruchamiania gier, przez co może zdarzyć się, że któryś z tytułów nie będzie kompatybilny.

Zobacz: Xbox Cloud Gaming trafi na konsole – także na past-geny

Prezes Codeweavers James B. Ramey stwierdził, że słowa projektantów Valve na temat Steam Deck zostały źle zinterpretowane. Według niego chodziło o to, że z punktu widzenia hardware, konsola jest wyposażona w wystarczająco mocny procesor, kartę graficzną i RAM, żeby uruchomić na niej wszystkie dostępne na Steam tytuły. Inna sprawa to kompatybilność z software. Niektóre z gier na Steam są niekompatybilne ze SteamOS i nie dadzą się uruchomić lub zwyczajnie będą niegrywalne.

Według bazy ProtonDB ponad 16 tysięcy gier na Steam jest kompatybilnych z Protonem i będzie można je bez problemu uruchomić na SteamDeck. Na liście znajdziemy też gry, które powinny działać dobrze, ale są też takie, których nie da się uruchomić. W co nie uda się zagrać? Chociażby w Destiny 2, Apex Legends, Fall Guys, Paladins, Grind 2, PUBG, CoD: Black Ops II, DayZ czy Anno 2070.

Ramey podkreśla jednak, że po powstaniu Protona można było grać w zaledwie 27 gier. Teraz ta lista urosła do kilku tysięcy w pełni kompatybilnych gier. Pojawienie się konsoli Valve ma proces dodawania kolejnych gier przyśpieszyć.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię