Strona głównaWiadomościAkcesoriaUSB 4.0 – pierwsze urządzenia już w przyszłym roku

USB 4.0 – pierwsze urządzenia już w przyszłym roku

Prace nad specyfikacją USB 4.0 trwają już od jakiegoś czasu. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych urządzeń z tym interfejsie? Konsorcjum USB-IF zapewnia, że już w przyszłym roku.

Standard USB 4.0 cały czas powstaje. Chociaż jego specyfikacja jest już praktycznie znana, to interfejs cały czas nie został jeszcze udostępniony. Aktualnie opracowano standard w wersji 0.7, ale finalna wersja ma być gotowa jeszcze tego lata, więc w przeciągu 2 najbliższych miesięcy. Czy to oznacza, że w tym samym czasie możemy liczyć na pierwsze urządzenia USB 4.0? Nie. Ale to też nie oznacza, że będziemy czekać niewiarygodnie długo.

Zobacz: Xbox Elite 2 – znamy cenę. Najlepszy pad staje się jeszcze lepszy

Konsorcjum UBS-IF, które sprawuje pieczę nad całym standardem i tworzy jego kolejne wersje, przyznało, że pierwsze urządzenia z USB 4.0 powinny zadebiutować na rynku w 2020 roku. Kiedy dokładnie? Tego nie wiemy, ale raczej mówimy tutaj o drugiej połowie roku niż pierwszych 6 miesiącach.

Zobacz: IKEA wprowadza produkty dla esportowców

A co da nam USB 4.0? Standard jest w dużej mierze oparty na Thunderbolt i jest zgodny z jego trzecią wersją. USB 4.0 zapewnia też wsteczne wsparcie dla USB-C. Jeśli chodzi o technikalia, to interfejs zwiększy maksymalny transfer przesyłania danych do 40 Gbps, czyli 5 GB/s. Teoretycznie, chociaż w praktyce będzie to raczej niemożliwe, przesłane filmu Blu-ray o pojemności 50 GB mogłoby zająć zaledwie 10 sekund.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

1 KOMENTARZ

  1. Najważniejsze dla nas graczy jest to, że producenci nie będą już musieli płacić srogiej kasy za licencję Thunderbolta, co oznacza wysyp tanich rozwiązań egpu z Chin i wszelkich świata zakamarków!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię