Strona głównaWiadomościOprogramowanieVPN - co to jest i do czego może się przydać w...

VPN – co to jest i do czego może się przydać w codziennym użytkowaniu?

VPN – co to jest, jak działa i do czego może się przydać? W poniższym tekście dotkniemy szczegółów coraz popularniejszej usługi jaką jest VPN i odczarujemy parę mitów z nią związanych.

Pierwsze skojarzenie na dźwięk skrótu VPN (od ang. Virtual Private Network) to wizja hackera, który używając znanych tylko sobie sztuczek, tak konfiguruje ruch, by nie dało się wykryć skąd dokładnie “atakuje”. Owszem, VPN pozwala na przekierowanie połączenia, ale można go wykorzystać do bardzo wielu przydatnych celów, a nie raz może pomóc w ochronie naszego bezpieczeństwa i prywatności.

VPN – do czego wykorzystać?

VPN przede wszystkim szyfruje dane i nadaje im takie parametry, by nie dało się ich w prosty sposób przechwycić ani odczytać, jak również sprawdzić z jakiej lokalizacji prowadzona jest komunikacja. Serwer i sieć VPN stanowią tutaj rolę pośredników, którzy biorą na siebie kwestię naszego bezpieczeństwa i prywatności. Przy wykorzystaniu VPN, dane wychodzące z naszego komputera są szyfrowane zanim jeszcze dowie się o nich nasz dostawca internetu. Ponieważ VPN jest dobrym sposobem ochrony prywatności, często można spotkać jego wykorzystanie tam, gdzie chodzi o wrażliwe dane – przy bankowości internetowej, w sieciach firmowych, przy poczcie e-mail czy w branży IT – gdy nikt poza programistami oraz klientem nie powinien mieć dostępu do danej strony, a jej postawienie w internecie jest niezbędne do sprawdzenia jej działania.

VPN Surfshark

Korzystanie z sieci VPN może się przydać także tam, gdzie musimy używać publicznego, nie zaszyfrowanego w żaden sposób WiFi. Na przykład w hotelach, w trakcie podróży służbowej. Zresztą, przykładów kiedy VPN pozwala uniknąć niepożądanego śledzenia jest znacznie, znacznie więcej.

VPN może też służyć po prostu rozrywce – ile razy zdarzyło Wam się, że wchodząc na jakiś film na Youtube, zobaczyliście jedyne informację, że dany materiał nie jest dostępny dla naszego kraju? Omawiany typ szyfrowania połączenia rozwiązuje ten problem, bo możemy dzięki niemu udać, że łączymy się z miejsca, gdzie dostęp jest w pełni dozwolony.

VPN wyrównuje ceny

Jest też jeszcze jedna, ciekawa forma wykorzystania VPN, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Co prawda pandemia mocno ograniczyła podróże zagraniczne, ale każdy, kto od czasu do czasu podróżuje, na pewno wie, że częstą praktyką jest zmienianie cen hoteli i lotów. Dzieje się tak między innymi w zależności od kraju, z którego sprawdzamy cenę danej usługi – a wykorzystanie w tym momencie VPN pozwala obejść tego rodzaju praktyki, nie do końca będące fair wobec konsumentów.

Surfshark mobile

VPN może być także przydatny dla graczy – czasem pozwala ograniczać opóźnienie między graczem a serwerem gry, chroni przed atakami DDoS i umożliwia dostęp do serwerów gier z dowolnego kraju, nawet jeśli w normalny sposób byłoby to utrudnione. Niektóre kraje bowiem (np. Chiny) wprowadzają cenzurę internetu, ograniczając między innymi dostęp do usług i gier właśnie. Przykładów nie trzeba zresztą szukać aż w Chinach – nawet w Niemczech nie zagramy w każdą grę, taki Saboteur również jest tam niedostępny.

Ciekawe alternatywy?

Szukając odpowiedniej usługi tego typu, możecie spotkać się z wieloma propozycjami – darmowymi i płatnymi. Płatne opcje mają oczywiście zwykle znacznie więcej funkcji oraz możliwości. Oprę się tutaj na przykładzie usługi Surfshark. Pozwala ona nie tylko na prywatne i bezpieczne przeglądanie treści w internecie, omijanie lokalnej cenzury i ograniczeń, czy sprawdzanie rzeczywistych cen usług, ale też blokowanie złośliwego oprogramowania oraz niechcianych reklam, którymi strony internetowe potrafią być aż do przesady wypchane. Do tego Surfshark dostępny jest na nieograniczonej liczbie urządzeń, w tym na telefonach komórkowych, komputerach z systemem MacOS i Linux oraz w postaci wtyczki dla popularnych przeglądarek.

Aktualnie trwa również promocja na produkty Surfshark, związana z Black Friday. Dzięki niej, możecie kupić usługę VPN aż 83% taniej, w dodatku z 3 miesiącami za darmo i 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Link do wspomnianej oferty znajdziecie tutaj.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Surfshark.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię