Wstęp

Strona głównaPoradnikiW co grać na komputerze, który powinien już chodzić do szkoły?

W co grać na komputerze, który powinien już chodzić do szkoły?

Wstęp

Każdego dnia czytam nowinki dotyczące sprzętu komputerowego oraz gier. Same soczyste tytuły: Assassin’s Creed Origins, Cuphead czy ELEX. Czytam recenzje, oglądam rozgrywkę na YT. Patrzę na to wszystko z zapartym tchem. Wiem jedno, też chcę w to zagrać! Plan jest prosty, młotek w dłoń i łup w głowę śwince skarbonce, aż posypią się monety z jej wnętrzności. Chwila zastanowienia odracza ten niecny rabunek. Spoglądam w miejsce gdzie stoi mój Lenovo Y550P. Jest dla mnie jak dziecko.
Taa gdyby rzeczywiście był dzieckiem, to zamiast stać na biurku codziennie rano musiałbym odprowadzać go do szkoły. On ma już 7 lat i muszę mocno się zastanowić zanim sięgnę po kolejny tytuł. Na tak leciwym komputerze nie każda gra będzie chodziła płynnie, ba może wcale się nie uruchomić. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana komputera, ale to wymaga czasu i pieniędzy, a świnka nie ma ich w środku wystarczająco dużo.

Gdy stałem się posiadaczem mojego laptopa, był to jeden z lepszych modeli i w porównaniu do mojego peceta z jednym rdzeniem był maszyną marzeń. Czas ze sprzętem robi swoje i to, co było wczoraj nowością dzisiaj można odnieść do muzeum. Czy pozostaje, zatem w nic nie grać, czy może jest jakaś alternatywa? Oczywiście, że jest! Zawsze można skorzystać z gigantycznej biblioteki starszych tytułów, wśród których znajdują się również gry ponadczasowe, w które trzeba zagrać. Pamiętajcie też żeby zawsze sprawdzać wymagania sprzętowe interesujących nas nowszych pozycji. Nawet, jeżeli nasz komputer nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych to nadal warto spróbować. Wymagania sprzętowe większości gier często są zawyżone. Dzięki temu może okazać się, że nawet na leciwym komputerze uda się nam zagrać nawet w nowsze tytuły.  Warto w takiej sytuacji skorzystać z poniższych wskazówek:

 1. SPRAWDŹ WYMAGANIA
  Korzystaj dobrodziejstwa Internetu i TEJ strony, gdzie skonfrontujesz swoją konfigurację z wymaganiami wielu tytułów. Dodatkowo po pobraniu aplikacji strona sprawdzi czy posiadany komputer spełnia minimalne wymagania.
 2. ZDOBĄDŹ GRĘ
  Nawet, jeżeli komputer nie przejdzie pomyślnie powyższego testu nie można się zrażać i spróbować jednak zainstalować grę. Tutaj z pomocą mogą przyjść koledzy i funkcja family share na Steam, dzięki której możemy zagrać w tytuły z konta kuzyna czy kolegi. Polecam też wszelkiego rodzaju wyprzedaże lub czasopisma z grami komputerowymi lub promocje, w których producenci za darmo oddają klucze do swoich gier. Polub nasz profil na Facebooku, na którym również informujemy o możliwości zgarnięcia najlepszych gier za darmo. Dzięki temu będziemy mogli pozyskać legalnie grę a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakup lepszego komputera.
 3. OBNIŻ USTAWIENIA
  Gdy już zdobędziemy grę i ją zainstalujemy. Próbujemy uruchomić i sprawdzamy czy działa w domyślnych ustawieniach. Jeżeli nie działa płynnie obniżamy ustawienia graficzne gry tj. rozdzielczość, antyaliasing, cienie, zasięg rysowania, jakość tekstur etc. Bardzo często nawet nieznaczne obniżenie rozdzielczości dodaje kilka lub kilkanaście klatek na sekundę i pozwala na płyną rozgrywkę.
 4. JESZCZE BARDZIEJ OBNIŻ USTAWIENIA
  W sytuacji, gdy gra się nie uruchamia lub gdy nie działa płynnie a wszystkie parametry graficzne mamy ustawione na minimum można sięgnąć po ostatnią deskę ratunku, jaką jest kanał YT użytkownika LowSpecGamer. Można tam znaleźć instrukcje jakich zmian dokonać w plikach konfiguracyjnych gry, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ustawienia. Dzięki takim zabiegom może udać się grać w tytuł, który kompletnie nie powinien uruchamiać się na naszym komputerze. Jednak w tej sytuacji gra pod względem graficznym może wyglądać bardzo słabo. Należy również zachować ostrożność i robić kopie zapasowe modyfikowanych plików.

Jeżeli opisane wyżej metody w żaden sposób nie pomogą, pozostaje nam granie u kolegów, oglądanie na YT jak inni grają, płacz, albo… znalezienie innego tytułu, który tymczasowo zapełni lukę i dostarczy nam rozgrywki na długie godziny. Specjalnie dla Was przygotowałem listę 5 tytułów, w jakie gram na swoim leciwym komputerze.

Spis treści

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię

Spis treści