Strona głównaWiadomościW nową esportową arenę w Hong Kongu mają zaangażować się lokalne władze

W nową esportową arenę w Hong Kongu mają zaangażować się lokalne władze

Rano pisaliśmy o powołaniu Sekcji Sportów Elektronicznych Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Idea ze wszech miar słuszna i prowadząca rozwój esportu w naszym kraju we właściwą stronę. A jak temat wsparcia esportu przez władze wygląda w innych krajach? Spójrzmy chociażby na to, co ostatnio dzieje się w Hong Kongu.

Coraz głośniej mówi się o powstaniu w Hong Kongu specjalnej areny dedykowanej esportowi. Sponsorem tego przedsięwzięcia mają być między innymi… tamtejsze władze. Znajdujący się w Hong Kongu Park Technologiczny Cyberport, którego jednym z udziałowców są władze odpowiednika naszych Specjalnych Stref Ekonomicznych, rozważa pomysł zbudowania kompleksu obiektów z przeznaczeniem pod esport. W zeszłym tygodniu zarząd Parku przesłał do Biura Innowacji i Technologii w Hong Kongu raport, w którym analizowane były plany stworzenia obiektów zdolnych do goszczenia wydarzeń esportowych, turniejów i konwentów. W planach jest też między innymi stworzenie specjalnego funduszu, który miałby przeznaczyć na początek ok. 13 tysięcy dolarów dla start-upów, które chciałyby się zaangażować w tego typu przedsięwzięcie. Herman Lam Heung-yeung, CEO Cyberportu rozmawiał z lokalnymi władzami na temat planów firmy. Miał między innymi w rozmowie wspomnieć, że pierwszy esportowy festival zorganizowany w Hong Kongu w sierpniu zeszłego roku otrzymał od władz 4,5 miliona dolarów wsparcia i przyciągnął ponad 50 tysięcy gości. Jak więc widać – opłaca się inwestować w esport i elektroniczną rozrywkę.

„Cyberport chce także pomagać w długofalowym rozwoju esportu i brać udział w dyskusjach na ten temat, jak również w różnego rodzaju aktywnościach, które zwiększą zainteresowanie tworzeniem gier i wychowywaniem nowych talentów.” – powiedział CEO firmy.

Również inne organizacje, takie jak E-sportowy Związek Hong Kongu przyznały, że będą wspierać nową inicjatywę, ale tylko jeśli władze ułatwią komunikację w regionie. Prezydent Związku, Eric Yeung Chuen-sing wspomniał, że miejsce gdzie położony jest Cyberport, jest trudno dostępne i zasugerował by władze zapewniły tam darmową komunikację publiczną w trakcie większych wydarzeń.

Także tam coraz głośniejszy staje się temat uznania esportu za sport – w swojej rozmowie z władzami Prezydent Związku przypomniał o największym postulacie – by uznano esport za sport. „Stadiony i inne obiekty sportowe do celów związanych z tą dziedziną życia mogą być wynajmowane po obniżonych cenach. My aktualnie jesteśmy uznawani za innego rodzaju wydarzenia, co znacząco podnosi koszt wynajmu tego typu obiektów.”

Źródło: Esportsobserver

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię