Strona głównaWiadomościOprogramowanieWindows 11 – Microsoft nie chce żeby go instalować na każdym sprzęcie

Windows 11 – Microsoft nie chce żeby go instalować na każdym sprzęcie

Microsoft nie chce żeby użytkownicy instalowali Windows 11 na sprzęcie, który nie spełnia minimalnych wymagań. Nie blokuje tego, jednak zabezpiecza się przed ewentualnymi skargami.

Microsoft nie będzie blokował możliwości zainstalowania Windows 11 na komputerach, które nie spełniają minimalnych wymagań sprzętowych. Jednak w umowie licencyjnej podkreśla, że nie bierze żadnej odpowiedzialności za ewentualne problemy i straty wynikające z instalacji systemu. Co więcej, nie zobowiązuje się do wydawania aktualizacji dla nietypowych konfiguracji sprzętowych. Dodatkowo jeżeli nowe okienka spowodują uszkodzenie sprzętu to automatycznie straci on gwarancję.

Windows 11 uszkodzi twój komputer?

Ostrzeżenie jest częścią umowy licencyjnej dołączonej do najnowszej wersji beta systemu. Wpis zauważyła ekipa The Verge. Umowę należy zaakceptować przed instalacją systemu. Możemy w niej przeczytać m.in.:

Ten komputer nie spełnia minimalnych wymagań systemowych dla systemu Windows 11 — te wymagania pomagają zapewnić bardziej niezawodne działanie i wyższą jakość. Instalowanie systemu Windows 11 na tym komputerze nie jest zalecane i może powodować problemy ze zgodnością.

Jeśli będziesz kontynuować instalację systemu Windows 11, Twój komputer nie będzie już obsługiwany i nie będzie uprawniony do otrzymywania aktualizacji. Uszkodzenia komputera spowodowane brakiem zgodności nie są objęte gwarancją producenta. Wybierając opcję Akceptuj, potwierdzasz, że przeczytałeś i zrozumiałeś to oświadczenie.

Czy rzeczywiście Windows 11 może uszkodzić komputer? Konstrukcja umowy licencyjnej sugeruje, że tak, chociaż raczej można traktować to jako chronienie swoich 4 literek przez Microsoft. Redaktor z The Verge natknął się na ten komunikat podczas instalowania systemu Windows 11 na komputerze, na którym nie powiodła się instalacja PC Health Check, ponieważ system działał na procesorze Intel 7. generacji Core i7 7700K, którego nie ma na liście obsługiwanych procesorów firmy Microsoft.

W większości obsługiwane procesory pochodzą z linii Intel 8. generacji i procesorów AMD Ryzen drugiej generacji. Jednak Microsoft dodał ostatnio do listy kilka chipów Intela 7. generacji – głównie procesory Xeon, ale także Core i5 7640X, który znajduje się w Surface Studio 2.

Nieobsługiwany 7700K to 4-rdzeniowy/8-wątkowy procesor o taktowaniu od 4,2 GHz do 4,5 GHz, z 8 MB pamięci podręcznej L3 i TDP 91 W. Dla porównania, wspierany Core i5 7640X to 4-rdzeniowy/4-wątkowy procesor taktowany od 4 GHz do 4,2 GHz, z 6 MB pamięci podręcznej L3 i TDP 112 W. Oba są oparte na architekturze Kaby Lake firmy Intel.

Dlaczego zatem jeden procesor jest obsługiwany a drugi nie? Według informacji przekazanych przez Microsoft obsługiwany sprzęt wykazuje 99,8% niezawodności Windows 11. Z kolei nieobsługiwany sprzęt powoduje o 52% więcej awarii jądra. Trudno jednak sobie wyobrazić, że 7640X działa stabilniej niż 7700K, tego jednak Microsoft nie wyjaśnia.

Zobacz: Postaci z Kena: Bridge of Spirits trafiły do Fall Guys

Większym problemem dla osób, które zdecydują się na przesiadkę na Win11 na sprzęcie, który nie jest kompatybilny jest brak możliwości dokonania aktualizacji zabezpieczeń kolejnymi łatkami. Ciekawe ja kto będzie wyglądało w praktyce, pozostawienie starszych komputerów z dziurami w zabezpieczeniach raczej nie wyjdzie nikomu na zdrowie. Na razie warto poczekać i przekonać się co się stanie.

Windows 11 zostanie udostępniony publicznie już 5 października, czyli za niecałe dwa tygodnie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

3 KOMENTARZE

  1. Czy jest w ogóle jakakolwiek możliwość/szansa aby zainstalować Windows 11 Home na Procku i7-4790?

    Że i5-4460 nie spełnia wymagań to jeszcze akurat rozumiem, że nie, bo to faktycznie już był bardzo stary procesor (4/4) ale dlaczego nie ma do diabła na liście obsługiwanych CPU do Windowsa 11 właśnie tego Procka i7-4790? (4/8) ?

  2. Posiadam i7 7700k a instalator nawet nie pozwala mi przejsc dalej , nawet na najnowszym thinkpadzie z tego roku na ryzenie 5000 mam dokładnie to samo, nie mam możliwosci nawet przejsc ich smiesznego upgrade- smiech na sali.

  3. Mój procesor jest na liście wspieranych a mimo to instalator odmawia współpracy powołując się na niezgodność właśnie procesora. Ktoś mi to wyjaśni?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię