Strona głównaPoradnikiHardwareWydajny router Wi-Fi dla gracza, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Wydajny router Wi-Fi dla gracza, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze

Rozgrywka wieloosobowa i współzawodniczenie z innymi graczami to zupełnie inny rodzaj zabawy niż gra w pojedynkę. Nie jest więc zaskoczeniem, że gry wieloosobowe mają coraz większą społeczność. Jednak żeby cieszyć się taką zabawą w pełni potrzebny będzie dobry router do gier.

Warto zainwestować w sprzęt, który pozwoli się odpowiednio skonfigurować i jego wydajność będzie na najwyższym poziomie. Ponieważ dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że nic nam nie przeszkodzi w rozgrywce.

Synology RT2600ac

Co powinien mieć router dla gracza?

Standardowy router WiFi to urządzenie o niezbyt skomplikowanej metodzie działania, ale router WiFi do gier, musi spełnić kilka specyficznych funkcji. Poniżej opiszemy wszystkie takie wymagania na przykładzie routera Synology RT2600ac

-priorytet dla gier

-wydajny procesor

-obsługa pasma 5G

-technologia MU-MIMO

-Port USB 3.0

-przełącznik 1 Gbit./s.

Funkcja przyznawania najwyższego priorytetu grom.

Każdy dobry router pozwala na skonfigurowanie funkcji QoS, czyli Quality of Service, ale nie w każdym jest to proste i intuicyjne. Firma Synology opracowała swój autorski system operacyjny Synology Router Manager (SRM), który służy do jego konfiguracji. Jest to jeden z najprostszych systemów konfiguracyjnych, z jakimi można się spotkać. Jego wygląd jest bardzo zbliżony do interfejsu Windows, więc nie będziemy mieć problemów, żeby poruszać w nim bardzo komfortowo. Funkcje QoS w routerze Synology RT2600ac są bardzo rozbudowane i możemy przydzielać najwyższy priorytet wszystkim grom lub pojedynczym tytułom. Dodatkowo możemy zmieniać wartość QoS dla różnych urządzeń w sieci i wybrać, które z nich to nasz komputer lub konsola do gier i jemu przyznać najwyższy priorytet.

Synology RT2600ac

Wydajność, czyli dlaczego chcemy mieć wydajny procesor w routerze.

Router z przeznaczeniem dla gracza musi być wyposażony w wydajny procesor – przynajmniej dwurdzeniowy od 1,2 GHz wzwyż, co najmniej 256 MB pamięci operacyjnej RAM. Taka konfiguracja to podstawa do sprawnego zarządzania ruchem w sieci domowej, gdzie w trakcie rozgrywki wieloosobowej liczy się każda sekunda. Przykładowy router Synology RT2600ac spełnia wszystkie te warunki, wyposażony jest dwurdzeniowy procesor 1,7 GHz oraz w 512 MB pamięci RAM.

Obsługa pasma 5 GHz, czyli brak zakłóceń

Wiekowe urządzenia i te z niższego segmentu cenowego, najczęściej pracują w paśmie 2,4 GHz (podzielonym zaledwie na 13 kanałów). Sygnały w tym paśmie mają skłonność do wzajemnego zakłócania się. Zakłócanie jest tym silniejsze, im więcej routerów i urządzeń działających w tym paśmie znajduje się blisko siebie. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli mieszkamy w bloku.

Więc jeśli mieszkamy w gęsto zaludnionym bloku. To możemy się natknąć na niższą wydajność sieci domowej, przy przeglądaniu stron internetowych czy oglądaniu filmów, w tych przypadkach nawet tego nie odczujemy, ale jeśli będziemy w trakcie rozgrywki, to takie spowolnienia mogą kosztować nas życie.

Synology RT2600ac

Problem można łatwo rozwiązać, korzystając z częstotliwości 5 GHz. Łatwo więc wywnioskować, że router dla gracza powinien być wyposażony w obsługę tej częstotliwości. Przykładowy router Synology RT2600ac wspiera obydwie częstotliwości, zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Dodatkowo wyposażony jest w cztery anteny, które lepiej pokrywają przestrzeń, w której pracuje router, a dzięki funkcji beamformingu, urządzenie wykrywa, skąd przychodzi do niego sygnał i wzmacnia siłę sygnału w danym kierunku. Beamforming działa tylko z sieciami 5 GHz.

 

Czym jest technologia MU-MIMO i dlaczego jest ważna dla graczy.

Kolejną opcją, w którą powinien być wyposażony router dla gracza jest technologia MU-MIMO (Multiple Users – Multiple Input, Multiple Output), która to jest częścią standardu IEEE 802.11ac i nowszych.

 

Choć tradycyjne routery pozwalają na podłączenie większej liczby urządzeń jednocześnie, robią w sposób niewydajny. Możemy porównać to do działka maszynowego, strzelającego pakietami danych na oślep we wszystkich kierunkach.

 

Przy takiej obsłudze urządzeń, router w danym przedziale czasowym może wysłać tylko jeden pakiet danych do pojedynczego komputera lub konsoli, a nie do wszystkich jednocześnie. W takim przypadku możemy zaobserwować znaczne spadki wydajności, gdy do routera podłączy się wiele urządzeń w tym samym czasie. Zwłaszcza gdy każdy z nich zacznie wykonywać obciążające router zadania np: zacznie ściągać pliki lub streamować swoją rozgrywkę. Urządzenia wykorzystujące technologię MU-MIMO pozbawione są tej wady i niestraszne im kierowanie ruchem jednocześnie dla kilku urządzeń. Oczywiście router Synology RT2600ac wyposażony jest w wyżej opisaną funkcję.

 

Znaczenie portu USB 3.0

Router WiFi z przeznaczeniem do gier powinien być wyposażony w przynajmniej jeden port USB 3.0, pozwoli to na podłączenie dysku sieciowego, na który możemy zgrywać rozgrywkę, czy przechowywać pliki z grami, dla pozostałych użytkowników sieci. Firma Synology znana jest ze swoich rozwiązań NAS, więc router RT2600ac, wspiera wszystkie zaawansowane funkcje, archiwizacji plików i ich udostępniania, a nośnik danych możemy podłączyć do niego właśnie poprzez port USB 3.0 w routerze.

Synology RT2600ac

Z jakiego połączenia korzystać w routerze do gier – kablowego czy bezprzewodowego

 

Oczywistą odpowiedzią jest to, że jak tylko jest taka możliwość, to trzeba korzystać z połączenia kablowego, oferuje ono największą stabilność połączenia i chroni nas przed wszelkimi zakłóceniami ze świata zewnętrznego.

Synology RT2600ac

Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie połączenie. Bardzo często na przeszkodzie stoją względy mieszkaniowe. Dostawca doprowadza sygnał internetu do jednego pomieszczenia np: salonu lub przedpokoju, a tam nie chcemy instalować naszego stanowiska gracza. Dlatego jesteśmy zmuszeni do korzystania z sieci WiFi i to od jakości tego połączenia będzie zależna jakość naszej rozgrywki. Dlatego tak ważne jest, żeby nasz domowy router spełniał wszystkie postawione przed nim wymagania, takie jak wysoka moc sygnału, zasięg oraz priorytet pakietów dla gier. Przykładowy router Synology RT2600ac to jedno z urządzeń, które naszym zdaniem spełniają te wymagania.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię