Strona głównaWiadomościHardwareWyprodukowanie pamięci GDDR6 jest o 70% droższe niż GDDR5

Wyprodukowanie pamięci GDDR6 jest o 70% droższe niż GDDR5

Na pewno zastanawialiście się – dlaczego nowe karty graficzne GeForce RTX 20xx są tak drogie? Powodów jest wiele. Jednym z nich są bardzo wysokie ceny pamięci GDDR6, które znajdziemy w nowych konstrukcjach Nvidii.

We wszystkich kartach graficznych GeForce RTX 20xx wykorzystywane są pamięci GDDR6 w wersji 14 Gbps. Nawet we wciąż niezapowiedzianym modelu RTX 2060 mają znaleźć się te same kości i to pomimo tego, że firma Micron ma w ofercie również tańsze warianty 13 i 12 Gbps. Dlaczego? Najprawdopodobniej Nvidii zależy na odpowiedniej wydajności. Niestety, ma to też wpływ na wysoką cenę kart.

Zobacz także: Karty GeForce RTX 2070 przestają działać nawet już po tygodniu od zakupu

Karty graficzne GeForce RTX 20xx są drogie – nikt chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W porównaniu z poprzednią generacją ceny są dużo wyższe. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele od chęci wyprzedania zalegających w magazynach GTX-ów, poprzez liczbę nowości w nowych modelach i na cenach pamięci GDDR6 kończąc. Okazuje się, że 8 GB GDDR6 14 Gbps kosztuje aż o 70% więcej niż 8 GB GDDR5 8 Gbps. Jeśli przełożymy to na cenę samych kart, to jest to kwota rzędu 20-25 dolarów, czyli nawet 100 polskich złotych. Nie jest to może dużo, ale jednak na wpływ.

Prawdopodobnie dlatego Nvidia – według plotek – ma szykować tańsze wersje karty RTX 2060, właśnie z pamięciami GDDR5.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię