Strona głównaWiadomościHardwareZłącze Display Port 2.0 opóźnione do końca roku 2021

Złącze Display Port 2.0 opóźnione do końca roku 2021

Pierwsze monity wykorzystujące nowe złącze Display Port 2.0, mają na rynku pojawić się pod sam koniec roku 2021.

Standard Display Port w głównej mierze wykorzystywany jest przez monitory komputerowe i to dzięki temu złączu możliwy był do tej pory przesył sygnału wideo w rozdzielczości 4K i odświeżaniu nawet 144Hz. Drugi najpopularniejszy standard HDMI musiał zadowolić się maksymalną przepustowością w rozdzielczości 4K na poziomie 60 Hz, z dodatkową kompresją sygnału Display Stream Compression (DSC). Problemy te znikły w momencie pojawienia się standardu HDMI 2.1, który zwiększył prędkość przesyłu sygnału wideo do 48 Gbit/s, dzięki temu możliwe stało się przesyłanie sygnału wideo w rozdzielczości 4K/120 Hz bez kompresji DSC.

Standard Display Port 2.0 jest jeszcze wydajniejszy, ponieważ oferuje on transfer danych z szybkością dochodzącą do 77,37 Gbit/s, dzięki czemu możliwe staje się wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 4K z częstotliwością 240 Hz, a nawet 8K w 85 Hz.

Pierwsze monitory ze złączem Display Port 2.0 miały zadebiutować pod koniec zeszłego roku, ale tak się nie stało. Przyczyn było kilka, między innymi pandemia, ale największym winowajcą są producenci kart graficznych, którzy po prostu nie zaimplementowali tego rodzaju złącz w swoich najnowszych kartach graficznych. Co więcej, producenci monitorów spodziewają się, że nowy standard zobaczymy w kartach graficznych najwcześniej w kolejnej generacji kart graficznych.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię