Strona głównaGryAktualnościZmarł Papcio Chmiel, twórca komiksów Tytus, Romek i A’Tomek

Zmarł Papcio Chmiel, twórca komiksów Tytus, Romek i A’Tomek

Smutna informacja dla fanów polskiego komiksu. W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski bardziej znany jako Papcio Chmiel, twórca kultowego komiksu Tytus, Romek i A’Tomek.

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w czwartek 21 stycznie 2021 roku. Polski grafik, rysownik i publicysta, uczestnik powstania warszawskiego. Największą sławę zyskał dzięki serii komiksów Tytus, Romek i A’Tomek. O śmierci autora poinformował Piotr Kasiński, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Nie jest znana przyczyna śmierci.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w Warszawie, 7 czerwca 1923 roku. Brał udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz AK. W latach 1920-1956 studiował na ASP w Warszawie na wydziale Grafiki.

Zobacz: Microsoft, Amazon i Google chcą przejąć kolejne studia deweloperskie

Był autorem komiksów Półrocze bumelanta oraz Witek sprytek. Jednak największą sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, której łączy nakład wynosił 11 milionów egzemplarzy.

Za swoją działalność Chmielewski został nagrodzony Orderem Uśmiechu. Na komiksach jego autorstwa wychowało się kilka pokoleń polskiej młodzieży.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię