Strona głównaWiadomościHardwareZnamy specyfikację Intel Arctic Sound (Xe-HP) kart graficznych dla centrów obliczeniowych

Znamy specyfikację Intel Arctic Sound (Xe-HP) kart graficznych dla centrów obliczeniowych

Igor Wallosek to bardzo dobrze znana postać ze świata dziennikarstwa IT, dzięki swoim kontaktom udało mu się uzyskać informacje w najnowszych kartach graficznych Intel Arctic Sound (Xe-HP) dla centrów obliczeniowych.

To właśnie te karty są oczkiem w głowie głównego projektanta INTELA, czyli Raja Koduriego, który już nie raz na swoim koncie twiter zamieszczał zdjęcia tych układów graficznych. Też od niego dowiedzieliśmy się, że układy graficzne Arctix Sound, będą występować w kilku odmianach. Dokładniej mówiąc, będą składały się od jednego do czterech rdzeni połączonych razem, czyli będziemy mieli do czynienia z budową chipletową poszczególnych rdzeni zastosowanych w różnych modelach tej karty graficznej.

Dzięki Igorowi wiemy, że rdzenie Xe-HP otrzymały większą liczbę bloków wykonawczych EU, niż było to zapowiadane wcześniej. Pozostałością wcześniejszych zapowiedzi jest układ graficzny Xe-LP, stosowany w procesorach Intel Tiger Lake i karta graficzna DG1, na swoim wyposażeniu ma 96 bloków EU.

Zapowiedziana kilka dni temu pełnoprawna karta graficzna dla graczy Xe-HP w najmocniejszej konfiguracji ma mieć 512 bloków EU i tej wielkości rdzeni na początku spodziewaliśmy się w modelu Intel Arctic Sound.

Niestety okazało się, że te karty otrzymają lekko przycięty rdzeń składający się z 384 EU, czyli 3072 procesorów cieniujących. Jednocześnie modele Arctic Sound, mają pojawić się w trzech potwierdzonych na tę chwilę wersjach, różniących się liczbą złączonych ze sobą pojedynczych rdzeni. 1-T to model podstawowy z pojedynczym rdzeniem Xe-HP, 2-T to dwa duże rdzenie połączone ze sobą i model 4-T, czyli cztery rdzenie Xe-HP połączone ze sobą tworzące chiplet. Akceleratory te, otrzymają też szybką pamięć graficzną HBM2e o pojemności 16 GB na pojedynczy rdzeń.

Intel Arctic Sound 1-T

Czyli model 1-T który składa się z pojedynczego rdzenia z 384 blokami EU otrzyma 16 GB, model 2-T, który składa się z dwóch dużych rdzeni i 768 bloków CU otrzyma 32 GB HBM2e, a najwydajniejszy model 4-T.

Intel Arctic Sound 2-T

Przewidywany pobór prądu przez poszczególne warianty tej karty graficznej to 150 Wat na pojedynczy rdzeń Xe-HP. Jest to znacząca poprawa względem pierwszych informacji, wtedy bowiem pojedynczy rdzeń wymagał 225 Wat. I tak model 1-T nie wymaga dodatkowego zasilania, a wydajniejszy 2-T już tak, wymaga on podłączenia wtyku 8-pin, który dostarcza dodatkowe 150 Wat. Możemy spekulować, że model 4-T będzie wymagał takich wtyków trzy, ale to tylko jest nasza spekulacja, ponieważ ten model, jeszcze nigdzie się nie pojawił na zdjęciach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię