Strona głównaRecenzjeHardwareAcer Chromebook 314 niedrogi chromebook do codziennych zadań i rozrywki

Acer Chromebook 314 niedrogi chromebook do codziennych zadań i rozrywki

Biorąc pod uwagę wydajność, rozmiar i cenę, Acer Chromebook 314 zapewnia dużo możliwości. Każdy, kto szuka dobrego Chromebooka w 2022 roku i oczekuje doskonałego czasu pracy na baterii, niezawodności, wyrazistego ekranu i niewielkiego, ale nie za małego rozmiaru — w końcu ma 14-calowy ekran — doceni ten przenośny sprzęt.

Acer Chromebook 314 nie jest potworem wśród laptopów i doskonale o tym wie, pracując w ramach swoich ograniczeń. Dzięki temu udaje mu się zrównoważyć wydajność, czas pracy na baterii, funkcje, użyteczność, co przekłada się na wszechstronność komputera.

Najważniejsze cechy to ekran, który jest ostry, gdyż oferuje rozdzielczość 1080p i jasny, a sam rozmiar ekranu pozwala na wygodne rozmieszczenie aplikacji, przeglądanie kart i dokumentów; wszystko to znacznie zwiększa produktywność.

Podobnie, żywotność baterii wynosząca 12 godzin jest wspaniałą rzeczą i naprawdę pomaga w pełni wykorzystać solidną wydajność, którą oferuje 314 i procesor Pentium. Poradzi sobie ze wszystkimi potrzebami związanymi z pracą online, w tym z przeglądaniem stron internetowych, administrowaniem i oglądaniem filmów, czy prostymi grami ze sklepu Google Play. Klawiatura jest satysfakcjonująca i przyjemna w użyciu, z satysfakcjonującym kliknięciem, touchpad dobrze współgra z wszystkimi ruchami palców i poleceniami.

Oferowane opcje łączności i portów też są całkiem niezłe. Jest po dwa z każdego rodzaju USB (C i A) jeden USB-C służy do ładowania Chromebooka.

Jednak po podłączeniu myszy, klawiatury i telefonu lub dysku zewnętrznego szybko zacznie brakować miejsca.

Nie ma również zewnętrznych portów wyświetlania HDMI, czy DisplayPort, więc nie ma możliwości, aby podłączyć go do monitora lub ekranu do prezentacji, chyba że używasz adaptera — ponownie, poświęcając port USB.

Jednakże, biorąc pod uwagę rozmiar samego laptopa to liczba portów oraz niezawodne połączenie WiFi, łączność w Acer Chromebook 314 jest całkiem solidna, choć nie spektakularna.

Acer Chromebook 314 – wygląd

Otrzymując srebrny wariant urządzenia (jest też dostępny w kolorze czarnym), po wyjęciu z pudełka można by pomyśleć, że Acer Chromebook 314 to mały laptop lub notebook. Metaliczna srebrna obudowa otacza wszystko oprócz czarnych klawiszy na froncie i czerni otaczającej ekran. Przyjemny kontrast i dokładnie to, czego można oczekiwać od eleganckiego Chromebooka.

Sam ekran jest estetycznie osadzony w ciemnej ramce z dosyć grubą listwą na dole mieszczącą logo, dwiema cienkimi po bokach i średnią na górze. Ten ostatni mieści aparat i robi to tak schludnie, że trzeba się dobrze przyjrzeć, aby potwierdzić, że tam jest.

Pod spodem znajduje się tradycyjna, klawiatura Chromebooków, umieszczona pośrodku panelu przedniego, poniżej klawiatury umiejscowiony został duży touchpad. Proste i skuteczne; nigdy nie ma się wrażenia, że przypadkowo trafiamy w przyciski lub touchpad, więc układ jest dobrze przemyślany.

Jego wymiary to 32,5 x 23,1 x 2 cm (szer. x głęb. x wys.), więc biorąc pod uwagę, że Chromebook jest większy, a że waży tylko 1,7 kg, jest to świetny wynik. Nawet dla osoby o małych dłoniach podniesienie go jedną ręką pod dowolnym kątem nie stanowi większego problemu. Po zamknięciu Acer Chromebook 314 jest bardzo cienki i lekki, co sprawia, że jest bardzo łatwy w obsłudze. Dzięki temu idealnie nadaje się do siedzenia na kanapie i przeglądania stron internetowych w salonie. W sumie konstrukcja i wykonanie nadają Chromebookowi bardzo atrakcyjny wygląd.

Acer Chromebook 314 – wydajność

Przez kilka dni używałem Chromebooka do różnych zadań, a także do zwykłego przeglądania stron internetowych i oglądania filmów.

Podczas testów używałem Acer Chromebook 314 do przygotowania ważnego wydarzenia, co było okazją do otwarcia wielu kart, arkuszy i dokumentów jednocześnie.

Przedzieranie się przez dane, karty i informacje w celu zorganizowania, zarezerwowania i zaplanowania dużej podróży było idealną okazją do wystawienia Chromebooka 314 na to jak poradzi sobie z codziennymi zadaniami — poradził sobie bez problemu.

Jasny, przestronny ekran idealnie nadaje się do przeglądania map i obrazów, a także dokumentów i formularzy. Co najwazniejsze przechodzenie pomiędzy różnymi aplikacjami zawsze odbywało się płynnie, nawet w momencie, gdy miałem uruchomiony Adobe Photoshop Express. Ba bez najmniejszych problemów uruchomiłem na nim usługę GeForce Now i mogłem pograć na nim w Cyberpunka 2077 z włączonymi efektami śledzenia promieni.

Reklamowany czas uruchomienia, wynoszący około 8 sekund, również jest bardzo dobry, a ponadto niezależnie od aktualnie wykonywanego zadania, zawsze łatwo jest zamknąć pokrywę i otworzyć ją ponownie, aby kontynuować pracę od miejsca, w którym ją przerwaliśmy. Nie ma tu żadnych opóźnień związanych z ponownym uruchomieniem komputera, co jest dużym plusem.

Acer Chromebook 314 – bateria

Mówiąc wprost, czas pracy na baterii jest znakomity. W teście wideo, w którym odtwarzaliśmy zapętlony film w rozdzielczości 720p z Chromebookiem ustawionym na 50% jasności i 50% głośności dźwięku, Acer Chromebook 314 działał przez 13 godzin, czyli 3 godziny dłużej niż zakładane 10 godzin.

Oznacza to mniej więcej dwa pełne dni pracy przy ciągłym użytkowaniu i pozwala na wykonanie wielu zadań. Czy chcesz oglądać zapętlone wideo przez tak długi czas, to już zupełnie inna kwestia, ale niezależnie od sposobu rozładowania baterii, ładowanie przez USB-C jest niezwykle wydajne i pozwala na powrót do pełnej sprawności (od zera absolutnego) w ciągu około dwóch godzin.

Acer Chromebook 314 – podsumowanie

Jak pisaliśmy na początku, jest to bardzo ciekawy laptop, który dzięki temu, że pracuje pod obsługą systemu operacyjnego ChromeOS, nie ma wysokich wymagań sprzętowych, spokojnie wystarcza mu procesor Intel Pentium, 4GB pamięci RAM i 64 GB na dysku twardym SSD. Poza tym jest to świetny laptop dla osób młodych, które aktualnie bardzo często uczą się metodą hybrydową, ponieważ nawet jeśli uda im się uszkodzić tego laptopa, to koszt naprawy, będzie mikroskopijny, w porównaniu z naprawą dużego laptopa. Co więcej, jest to świetna opcja dla osób starszych, które będą go wykorzystywały jako, przenośnego źródła informacji w podróży, czy w kuchni. Sam byłem mile zaskoczony na ile mogłem sobie pozwolić pracując na tym chromebooku. Pozostaje jeszcze kwestia ceny, do tej pory przyzwyczajeni byliśmy, że za chromebooka płaciliśmy około 800 złotych. Pod tym względem świat poszedł trochę do przodu. Ponieważ, aktualne laptopy tego typu, nie są plastikowymi zabawkami, jak było to do tej pory, tylko pełnoprawnymi działającymi urządzeniami. Więc mamy do czynienia z większą wydajnością i lepszej jakości materiałami, z jakich wykonane są nowe chromebooki. Dlatego cena zaczynająca się od 1250 złotych nie dziwi. Osobiście uważam, że w cenie do 1500 złotych, lepiej wybrać dobrego chromebooka, niż podstawowego laptopa, który, będzie słabo wykonany, a jego wydajność będzie pozostawiała wiele do życzenia. Od nas dostaje nagrodę opłacalności.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię