Advertisement
Strona głównaWiadomościOprogramowanieAktualizacja Windows 10 poprawia wydajność w grach?

Aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność w grach?

Majowa aktualizacja Windows 10 po początkowych problemach w końcu została udostępniona. Jeszcze nie trafiła na komputery wszystkich użytkowników, ale dowiedzieliśmy się o nowej funkcji, która ma poprawić wydajność w grach.

Tak, jest już lipiec, a na komputerach wielu użytkowników nie ma jeszcze majowej aktualizacji Windowsa 10. Wynika to z licznych błędów i problemów, które niemal w ostatniej chwili zostały wykryte przez Microsoft. Amerykańska firma została zmuszona do opóźnienia premiery łatki, aby uporać się ze wszystkimi usterkami. Ostatecznie udało się to zrobić i aktualizacja została już udostępniona. Rzecz w tym, że dystrybucja przebiega falami, więc niektórzy muszą na update trochę jeszcze poczekać. Jednak już dzisiaj wiemy, że majowa aktualizacja Windows 10 wprowadza nową funkcję, która ma poprawić wydajność PC-tów w grach.

Windows 10 - HAGS

Aktualizacja Windows 10 poprawi wydajność?

Funkcja ta otrzymana w polskiej wersji językowej nazwę „Planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora GPU” (ang. HAGS, czyli Hardware-accelerated GPU scheduling). Po jej włączeniu to układ graficzny przejmuje kontrolę nad zarządzaniem pamięcią systemu. W ten sposób z zadania tego zwolniony jest procesor i zaoszczędzoną w ten sposób moc może wykorzystać na inne cele. W teorii powinno się to przełożyć na wzrost wydajność w grach, w który to CPU odgrywa największą rolę, czyli np. Counter-Strike: Global Offensive. Mowa od różnicy rzędu kilku lub nawet kilkunastu procent.

Serwis Tom’s Hardware przeprowadził pierwsze testy z wykorzystaniem nowych sterowników Nvidia oraz AMD z obsługą HAGS i wyniki póki co nie zachwycają. W grach Forza Horizon 4, Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, The Division 2 oraz Borderlands 3 różnice w wydajności są niezauważalne. Nie sposób jednak nie przyczepić się do doboru tytułów. Są to produkcje z zaawansowaną oprawą graficzną, w których to GPU odgrywa ważniejszą rolę niż CPU. Bardziej miarodajne byłyby wyniki w grach pokroju CS:GO, Valorant czy nawet Fortnite. Poza tym funkcja powinna mieć większy wpływ na słabsze komputery, a nie wydajne maszyny z Core i9-9900K i RTX 2080 Ti.

Windows 10 gry

Nową funkcję Windowsa 10 włączycie w ustawieniach grafiki systemu operacyjnego. Zarówno AMD, jak i Nvidia udostępniły już sterowniki z obsługą HAGS:

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię