Strona głównaWiadomościHardwareWłaśnie wyciekły nowe karty graficzne AMD Navi?

Właśnie wyciekły nowe karty graficzne AMD Navi?

Nie jest tajemnicą, że jeszcze w tym roku AMD planuje wprowadzić na rynek nowe karty graficzne z architekturą Navi. Właśnie poznaliśmy ich nazwy, prawdopodobną wydajność i planowane ceny. Pamiętajcie jednak, że to tylko plotki.

Nazwy układów graficznych Navi wyciekły za sprawą aktualizacji Mac OS Mojave, gdzie w kodzie systemu znaleziono konkretne oznaczenia GPU. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że AMD szykuje cztery jednostki – Navi 16, Navi 12, Navi 10 oraz Navi 9. Im niższa liczba, tym prawdopodobnie wyższa wydajność.

Informacje te częściowo pokrywają się z wcześniejszymi plotkami, które mówiły o dwóch układach – Navi 10 i Navi 12. Pierwszy ma być wykorzystany w modelu Radeon RX 3080 z 8 GB pamięci GDDR6 i TDP na poziomie 150 W. Karta miałaby oferować wydajność RTX 2070/GTX 1080 w cenie około 250 dolarów. Z kolei Navi 12 miałoby trafić do Radeonów RX 3070 i RX 3060, które – pod względem mocy obliczeniowej – miałyby konkurować z RTX 2060/GTX 1070 oraz GTX 1060. Ich ceny to kolejno 199 i 129 dolarów.

Zobacz: Intel planuje przejęcie AMD? Szefowa “Czerwonych” na celowniku procesorowego potentata

Nie wiadomo, jak w te plany miałby wpisywać się niedawno zaprezentowany Radeon VII. Karta, według AMD, oferuje wydajność nieco lepszą od RTX-a 2080, więc w teorii byłby to najwyższy model w ofercie Czerwonych. Z drugiej strony cena 699 dolarów byłaby sporą przesadą w porównaniu z 250 dolarami za Radeona RX 3080. Dlatego albo powyższe kwoty nie są prawdziwe, albo Navi nie zaoferuje tak wysokiej wydajności, albo z czasem Radeon VII stanieje i to o połowę. Więcej szczegółów powinniśmy poznać wkrótce. AMD prawdopodobnie celuje w wakacyjną premierę. Aktualnie lipiec wskazuje się jako najbardziej prawdopodobny miesiąc prezentacji nowych kart.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię