Strona głównaWiadomościHardwareAMD Ryzen 1. generacji zaktualizowano do 12 nm?

AMD Ryzen 1. generacji zaktualizowano do 12 nm?

Wygląda na to, że AMD zaczęło “przenosić” swoje Ryzeny pierwszej generacji z litografii z 14 na 12 nm. Na rynku bowiem pojawił się nowy, tajemniczo oznaczony model, który narzędzia do identyfikacji sprzętu rozpoznają właśnie jako proces 12 nm.

AMD Ryzen 1. generacji, na przykład Ryzen 5 1600 oznaczony jest jako YD1600BBAE. Ten procesor dostępny jest w procesie 14 nm. Jednak we wrześniu na stronach sklepów zaczął się pojawiać model ze zmienioną ostatnią literą oznaczenia – z E na F. Ten układ najpopularniejsze programy do identyfikacji, jak CPU-Z czy HWInfo, rozpoznają już jako 12 nm. Są to jednak w dalszym ciągu jedynie niepotwierdzone przypuszczenia.

Zobacz: AMD rozważa Ryzeny z 32, a nawet 64 rdzeniami

Za zmianami w procesorach świadczą jednak również inne poszlaki. Użytkownicy Reddita donoszą, że nowe modele utrzymują przez dłuższy czas wyższe taktowanie – 3,7 GHz zamiast 3,4 GHz. Stąd już tylko krok do osiągów modelu 2600. Nie wiadomo dlaczego wszystko trzymane jest w takiej tajemnicy. Czy zmiana procesu jest skutkiem ubocznym wykrycia jakiejś usterki oprogramowania lub samych urządzeń? A może model 1600 cieszył się większym zainteresowaniem kupujących i dlatego to właśnie na ten model postanowiło postawić AMD? Tak czy siak, dla klientów końcowych zakup modelu AF oznacza wyższe osiągi przy stosunkowo niskiej cenie – czy coś, o co każdemu chyba chodzi.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię