Strona głównaWiadomościHardwareAMD rozważa Ryzeny z 32, a nawet 64 rdzeniami

AMD rozważa Ryzeny z 32, a nawet 64 rdzeniami

Kilka lat temu dwie czołowe firmy produkujące procesory prześcigały się w dodawaniu do kolejnych modeli kolejnych rdzeni. Powstało na ten temat nawet hasełko-mem “wincyj rdzeniuff”, a rdzenie stały się dla procesorów tym, czym megapiksele dla aparatów – liczbą, która przede wszystkim fajnie wygląda marketingowo.

Przypominam o tym, bo okazuje się, że nowe procesory AMD z linii Ryzen również otrzymają zwiększoną liczbę rdzeni. Aktualnie, model 9 3950X ma ich 16, jednak CEO AMD w wywiadzie dla Tom’s Hardware powiedział, że nie widzi żadnej przeszkody, by kolejne iteracje miały ich już dwukrotnie więcej. Jednak jego zdaniem, powinien za tym stać jakiś konkretny cel, by nie było to zwiększanie dla samego zwiększania. Czyli musi najpierw istnieć software, który zrobi użytek z podwojonej liczby rdzeni. Co ciekawe, mimo takiego postawienia sprawy, AMD i tak planuje wypuścić specjalną wersję procesora, z aż 64 rdzeniami. Chodzi o model Threadripper 3990X, który zadebiutuje w przyszłym roku.

Zobacz: Xbox Scarlett będzie miał rdzenie dedykowane ray tracingowi

Jeśli chodzi o inne plany AMD, to firma zainteresowana jest tematem DDR5 i PCIe 5. Układy, które miałyby korzystać z nowych standardów, powinny się pojawić za około 2 lata. Pewnym natomiast jest, że już w przyszłym roku pojawią się też Ryzeny 4000. 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię