Strona głównaWiadomościHardwarePo raz pierwszy od 5 lat AMD wyprzedza Nvidię na rynku kart...

Po raz pierwszy od 5 lat AMD wyprzedza Nvidię na rynku kart graficznych

Według firmy analitycznej Jod Peddie Research po raz pierwszy od 5 lat AMD wprowadziło na rynek więcej układów graficznych niż Nvidia. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce w trzecim kwartale 2014 roku.

AMD przeżywa ostatnim czasie kilka świetnych miesięcy. Nie dość, że procesory z serii Ryzen okazały się ogromnym sukcesem i w końcu Czerwoni stali się realną konkurencją dla Intela, to podobnie dzieje się w segmencie kart graficznych. Po raz ostatni AMD wyprzedzało Nvidię w trzecim kwartale 2014 roku. Teraz znowu może chwalić się takim osiągnięciem w drugim kwartale 2019 roku, czyli prawie po 5 latach.

Zobacz: Ponad 12 mln dolarów kary dla AMD. Za niewłaściwe reklamy

AMD zwiększyło swoje udziały aż o 9,85 procent. Z kolei wyniki Intela spadły o 1,44 procent, a Nvidii o 0,04 procent, czyli praktycznie niezauważalnie. Jak to możliwe, że to właśnie Niebiescy są liderem rynku układów graficznych? Odpowiedź jest bardzo prosta – firma analityczne Jon Peddie Research bierze też pod uwagę modele zintegrowane, więc praktycznie każdy sprzedany przez Intela procesor (poza modelami z serii F). Dedykowane karty graficzne stanowią tylko 26,95 procent wszystkich wprowadzonych na rynek model, co jest spadkiem o 1,99 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Rynek kart graficznych Q2 2019

Zobacz: W 2023 roku pierwsza gra, która będzie wymagała Ray Tracingu

Warto też wspomnieć, że rynek PC urósł o 9,25 procent w porównaniu do poprzedniego kwartału o 3,07 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To dobra informacja. Dodatkowo rynek kart graficznych urósł o 0,6 procent. To szczególnie ważne, bo zazwyczaj drugi kwartał to spadki w okolicach 2 procent.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię