Strona głównaWiadomościHardwareAMD Zen 4 według planów i to w litografii 5 nm

AMD Zen 4 według planów i to w litografii 5 nm

Aktualnie w sklepach dostępne są procesory AMD z architekturą Zen 2. W przyszłym roku mają zadebiutować modele Zen 3, a już w 2021 roku Zen 4. Wygląda na to, że wszystko idzie zgodnie z planem i procesory będą produkowane w litografii 5 nm.

Architektura Zen 4 jest szczególnie ważna dla AMD, ponieważ wprowadzi zupełnie nową platformę o nazwie Genoa. To nie tylko nowe procesory i chipsety płyt głównych, ale przede wszystkim pierwsza po kilku latach zmianach podstawki na SP5. Daje to ogromne możliwości zmiany budowy samych CPU, wprowadzenia obsługi nowych pamięci, większej liczby kanałów pamięci RAM, większej liczby linii PCIe czy samego standardu PCI-Express.

W 2020 roku powinny zadebiutować procesory AMD z architekturą Zen 3. Tutaj nadal będziemy mieli do czynienia z litografią 7 nm EUV i być może obsługą czterech wątków na jeden rdzeń. Dopiero 2021 rok to Zen 4 i właśnie proces technologicznym 5 nm. Co ważne, TSMC już w tym momencie jest bardzo pozytywnie nastawione. Już w tym roku uzysk wynosi około 50 procent, co na wiele miesięcy przed produkcja brzmi obiecująco. Samo przejście na niższą litografię pozwoli o 20 procent zwiększyć zagęszczenie tranzystorów.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię