Advertisement
Strona głównaWiadomościHardwareArchitektura AMD Zen 3 ma przynieść znaczące usprawnienia w tym wydajności

Architektura AMD Zen 3 ma przynieść znaczące usprawnienia w tym wydajności

Procesory AMD Ryzen okazały się ogromnym sukcesem Czerwonych. Aktualnie na rynku dostępna jest trzecia generacja układów z architekturą Zen 2, która została znacząco usprawniona. Jeszcze więcej nowości ma wprowadzić Zen 3.

Architektura AMD Zen 3 zostanie wykorzystana w procesorach AMD Ryzen 4000. Najważniejszym usprawnieniem ma być przejście na litografię 7 nm EUV, która pozwoli na 20-procentowy wzrost gęstości tranzystorów. To musi przełożyć się na wzrost wydajności. Czerwoni zapowiadają, że będzie on dokładnie taki, jakiego należałoby się spodziewać po kompletnie nowej architekturze. W przypadku Zen 2 udało się osiągnąć około 15-procentowy wzrost wydajności IPC (Instructions Per Cycle).

Dokładnie tego samego należy spodziewać się po Zen 3, czyli czwartej generacji procesorów AMD Ryzen. Już teraz mówi się o podobnym wzroście wydajności, osiągniętym między innymi dzięki nowej litografii i większym zagęszczeniu tranzystorów. Mówi się też o wprowadzeniu obsługi zestawu instrukcji AVX-512, a nawet obsłudze aż czterech wątków na jeden rdzeń. Na szczegóły musimy jednak poczekać do przyszłego roku, bo właśnie wtedy układy AMD Ryzen 4000 mają zadebiutować na sklepowych półkach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię