Strona głównaWiadomościHardwareArchitektura AMD Zen 3 ma obsługiwać cztery wątki na jeden rdzeń

Architektura AMD Zen 3 ma obsługiwać cztery wątki na jeden rdzeń

AMD robi co może, aby zaoferować nam możliwie najlepsze procesory. Co ważne, te starania przynoszą skutek, bo układy z rodziny Ryzen okazały się strzałem w dziesiątkę i cały czas zyskują na popularności. Co Czerwoni szykują przy kolejnej generacji?

Nie zostało to potwierdzone (to tylko plotka), ale wiele wskazuje na to, że architektura Zen 3 (procesory Ryzen 4000) zostanie wyposażona w nowe rozwiązanie o nazwie SMT4. Jest to skrót od simultaneous multi-threading (wielowątkowość współbieżna). Tylko co oznacza czwórka? Wygląda na to, że AMD zamierza znacząco usprawnić swoje procesory i podwoić liczbę obsługiwanych wątków.

SMT4 ma wprowadzić obsługę aż czterech wątków na jeden rdzeń procesora. Oznaczałoby to, że modele 8-rdzeniowe obsługiwałyby już nie tylko 16, ale aż 32 wątki. Jeśli to prawda, to Zen 3 będą pierwszymi układami x86, które będą obsługiwać więcej niż 2 wątki na jeden rdzeń. Może to być nie tylko ewolucja, ale wręcz rewolucja dla wszystkich użytkowników komputerów, a przede wszystkim rozwiązań serwerowych.

Zobacz: AMD reaguje na oskarżenia o nieścisłości w reklamach Ryzena 3000

AMD Zen roadmap

Czy to dobry kierunek? Na ten moment trudno wyrokować. Faktem jest, że powoli zbliżamy się do kresu możliwości krzemu. Wkrótce nie będziemy w stanie produkować układów w niższych procesach technologicznych. Dlatego opracowywanie nowych rozwiązań, które pozwolą wyciągnąć dodatkową moc z CPU, jest bardzo ważne. Usprawnienia dla wielowątkowości współbieżnej powinno być dobrym pomysłem.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Sourcewccftech
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię