Strona głównaGryAktualnościAPU AMD Cezanne - nowe informacje o jego budowie.

APU AMD Cezanne – nowe informacje o jego budowie.

W tym roku AMD do swojej oferty dodało procesory APU AMD Renoir. Najpierw do laptopów, a w następnej kolejności do komputerów stacjonarnych. Trzecia generacja tych APU wykorzystuje architekturę Zen2 z rdzeniami na jednym chiplecie, a nie jak było w przypadku procesorów desktopowych Ryzen serii 3000. Na dwóch lub większej ich liczbie.

Nowe procesory AMD Renoir zostały przez graczy bardzo ciepło przyjęte. Zawdzięczają to temu, że ich wydajność jest dużo wyższa niż w przypadku starszych procesorów APU AMD. Duży wpływ na to ma z całą pewnością podwojenie się liczby rdzeni i wątków. Najwydajniejsze modele teraz na swoim wyposażeniu mają osiem rdzeni i szesnaście wątków. Obecne APU Renoir zbudowane jest na pojedynczej matrycy z dwoma klastrami CCX, gdzie każdy klaster składa się maksymalnie z czterech rdzeni z obsługą do ośmiu wątków oraz pamięci cache L3 – 4MB. Jakie zmiany zamierza wprowadzić firma AMD w swoich najnowszych APU Cezanne dowiecie się w dalszej części wpisu.

AMD-Ryzen-Renoir

Procesory APU AMD Cezanne, mają mieć budowę monolityczną tak jak procesory Renoir. Jednak liczba rdzeni i wątków w klastrze CCX ma ulec podwojeniu, a same rdzenie będą wykonane w architekturze Zen3. Podobne zmiany pojawią się również w procesorach desktopowych AMD Ryzen 'Vermeer’, których premiera spodziewana jest pod koniec tego roku.

Choć do premiery APU AMD Cezanne jest jeszcze kilka miesięcy, to w został on odnaleziony w bazie danych Sisoftware. Jest to próbka inżynieryjna o kodzie 100-000000285-30_Y z oznaczeniem A0. Procesor ten nie ma jeszcze aktywnego trybu Turbo, lecz już teraz pracuje on z częstotliwością bazową dochodzącą do 3 GHz. Niestety układ graficzny pozostanie w architekturze Vega z lekkimi modyfikacjami.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię