Strona głównaWiadomościHardwareAsus pracuje nad adapterem pamięci DDR5 na DDR4

Asus pracuje nad adapterem pamięci DDR5 na DDR4

Na twitterze można znaleźć informacje jakoby Asus pracował nad nowym adapterem pamięci, z DDR5 na DDR4. Pojawiły się też już pierwsze analizy tego wynalazku.

Według wideo jednego z chińskich jutuberów, adapter, lub inaczej, eksperymentalna karta, może z powodzeniem pozwolić na podłączenie pamięci DDR4 do slotu na DDR5. Dzięki temu taka pamięć ma z powodzeniem współpracować z CPU. Jednak jej spore rozmiary sprawiają, że ścieżki drukowane, które łączą moduł pamięci ze slotem DIMM są bardzo długie. To powoduje, że próba uruchomienia w ten sposób modułów o dużej szybkości może powodować problemy.

Na wideo można zobaczyć próbny rozruch, który ma być dowodem na to, że konwerter działa, a moduły są prawidłowo rozpoznawane jako DDR4 przez BIOS.

Jednym z powodów dużych rozmiarów adaptera opracowywanego przez Asus jest sposób dostarczania energii. Przez zmiany w układach DDR5, płyta główna nie jest już odpowiedzialna za filtrowanie i dostarczanie czystej energii takim modułom, co oznacza, że adapter musi spełniać rolę zasilacza dla DDR4, którym brakuje wbudowanego VRM.

Zobacz: Nvidia i Intel nie widzą szans na poprawę sytuacji na rynku podzespołów w przyszłym roku

Główny powód, dla którego taki adapter mógł w ogóle powstać, to nowa platforma Intela, Alder Lake, która natywnie wspiera zarówno DDR4 jak i DDR5. Z użyciem karty, CPU wykrywa DDR4 jako ten właśnie typ pamięci – adapter nie musi już oszukiwać płyty głównej, że podłączona pamięć to DDR5.

Nie wiadomo kiedy konwerter pojawi się w sprzedaży, ale na pewno zdobędą sporo nabywców, biorąc pod uwagę jak obecnie kształtują się ceny pamięci DDR5.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię