Strona głównaKonsoleBernie Stolar, założyciel Sony America oraz były szef Sega America, nie żyje

Bernie Stolar, założyciel Sony America oraz były szef Sega America, nie żyje

W wieku 75 lat zmarł Bernie Stolar, założyciel Sony Computer Entertainment America oraz szef Sega of America.

Bernie Stolar rozpoczął swoją pracę w branży gier w 1980 roku, w firmie Pacific Novelty Manufacturing, która produkowała jedne z pierwszych automatów. Potem przeniósł się do Atari, które w tamtym czasie również produkowało coin-upy oraz konsole. Jednak najbardziej znany jest jako założyciel Sony Computer Entertainment America oraz szef Sega of America.

Bernie-Stolar

W trakcie swojej pracy dla Sony, pomógł “załatwiać” na pierwsze PlayStation takie gry jak Ridge Racer, Crash Bandicoot, Spyro the Dragon czy Oddworld Inhabitants – śmiało więc można powiedzieć, że gdyby nie jego praca, startowy line-up PSX nie wyglądałby tak imponująco.

Później jego pracodawcą była Sega, w której był odpowiedzialny za ożywienie firmy i rozwój nowego sprzętu. To on wpłynął na to, że Saturna zastąpił Dreamcast. Bernie Stolar odpowiadał również za przejęcie twórców serii WWE oraz NBA 2K, firmy Visual Concepts, oraz stworzenie całej serii pod szyldem 2K Sports. Później wszystko to stało się częścią Take-Two Interactive – aktualnie jednego z największych wydawców gier.

Zobacz: Sony zapowiada kolejną konferencję – będzie dedykowana nowym akcesoriom dla PS5?

W 1999 Stolar opuścił szeregi Segi i zatrudnił się w firmie Mattel Interactive – następnie w jego CV pojawiło się jeszcze kilka pomniejszych marek. Odegrał także kluczową rolę w sprzedaży Adscape Media firmie Google, w której również pracował. Odszedł jednak w momencie gdy zdał sobie sprawę, że gigant nie jest zainteresowany grami.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię