Advertisement
Strona głównaWiadomościAkcesoriaBestcena – sklep nie sprzedawał telefonów tylko je wynajmował. Możliwe, że klienci...

Bestcena – sklep nie sprzedawał telefonów tylko je wynajmował. Możliwe, że klienci będą musieli je oddać

Niedawno informowaliśmy Was o wszczęciu przez Urząd Skarbowy kontroli podatkowej w popularnym sklepie internetowym Bestcena, co było przyczyną wstrzymania działalności firmy i zaprzestania realizacji zamówień. Okazuje się jednak, że problemy może mieć nie tylko sklep, ale także klienci sklepu, którzy zostaną zmuszeni do zwrotu telefonów.

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami z powodu kontroli skarbowej sklep Bestcena wstrzymał działalność i zablokował możliwość składania zamówień oraz realizacji już tych dokonanych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zablokowanie przez Urząd Skarbowy konta firmy. Według serwisu Bezprawnik takie działanie może świadczyć o podejrzeniu sklepu o nieodprowadzanie podatku VAT.

Zobacz: Sklep Bestcena zablokowany przez Urząd Skarbowy. Czy to koniec tanich zakupów?

Co więcej, od 9 stycznia sklep podniósł ceny wszystkich produktów o około 23%, czyli tyle ile wynosi podatek VAT. Zachodzi więc podejrzenie, że sklep nie odprowadzał należnego podatku, co zaowocowało kontrolą i blokadą kont. Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości, to problem będzie miał nie tylko sklep, ale mogą je mieć również klienci sklepu.

Wszystko za sprawą regulaminu sklepu, według, którego Bestcena nie sprzedawała telefonów tylko dzierżawiła je klientom, a co za tym idzie nadal pozostają własnością sklepu. Tak wynika z regulaminu sklepu, który ma 63 strony, więc można podejrzewać, że mało kto przeczytał go w całości, bo gdyby przeczytał, to raczej nie sfinalizowałby transakcji.

Zobacz: Opowiadania Sapkowskiego o Geralcie bestsellerem Amazona i Google

W wielu punktach regulaminu można znaleźć zapisy informujące, że klient dokonujący transakcji nie jest staje się właścicielem sprzętu, a jedynie jego najemcą. Poniżej kilka fragmentów regulaminu:

1.2 Stosunek prawny powstały na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków i związany z czynnościami prawnymi stanowi stosunek najmu, na podstawie którego Najemca wynajmuje od Wynajmującego towary dokładnie określone w danym zamówieniu… Towary oferowane do wynajęcia można wybrać, przeglądając katalog oferowanych towarów na naszej stronie internetowej https://bestcena.pl.

2.6 …zaś po stronie Najemcy istnieje obowiązek przyjęcia Przedmiotu Najmu, dbania o niego…

2.9 Przedmiotem Najmu są towary, rzeczy ruchome…

2.14 …Najemca przyjmuje Przedmiot Najmu…

W innych punktach regulaminu znajdują się informacje o tym, że najemca musi dbać o powierzony sprzęt i nie ma prawa dokonywać w nim istotnych zmian i żadnych napraw, a o każdej usterce musi informować sklep.

5.11 Najemca nie ma prawa w żaden sposób ingerować w Przedmiot Najmu ani dokonywać zmian w Przedmiocie Najmu, jego modyfikacji i napraw…

Idąc dalej, zgodnie z regulaminem, najemca nie ma możliwości odsprzedaży „zakupionego” w Bestcena telefonu. Co więcej, według prawa polskiego traktowane to będzie jako przywłaszczenie i może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo w zależności od kwoty sprzedaży. Jeżeli ktoś dokonał sprzedaży telefonu zakupionego w Bestcena za kwotę wyższą niż 650 złotych popełnił przestępstwo ścigane tzw. urzędu. Problemy może mieć również osoba, która odkupiła taki telefon, nawet jeżeli nie wiedziała skąd pochodzi.

To nie koniec problemów najemców telefonów z Bestcena, jeżeli kontrola skarbowa zakończy się niepomyślnie dla sklepu i majątek firmy zostanie zajęty, to będzie trzeba zwrócić telefony. Zgodnie z regulaminem, klienci sklepu nie są właścicielami sprzętu tylko najmującymi zatem stanowi on majątek sklepu. Na razie jednak nie wiadomo czy dojdzie do tak drastycznej sytuacji.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię