Strona głównaWiadomościHardwareCeny dysków SSD mogą spaść nawet o połowę w 2019 roku

Ceny dysków SSD mogą spaść nawet o połowę w 2019 roku

W końcu jakieś dobre informacje. Cały czas spadają ceny dysków SSD i nic nie zapowiada, aby ten trend miał się zatrzymać. Eksperci przewidują, że 2019 rok może być pod tym względem wręcz rewelacyjny. Możemy spodziewać się spadków nawet o 50%. 

Już w tym roku ceny dysków SSD spadły prawie o połowę. Dzisiaj wystarczy około 200 złotych, aby kupić przyzwoity model o pojemności 240-256 GB i 700 złotych na model 1 TB (oczywiście w wersji SATA). Wciąż za dużo? Nie ma problemu. W przyszłym roku ceny znowu mają spaść i to o kolejne 50%. Mistrzów matematyki uprzedzam, że to nie oznacza, iż będą za darmo. A szkoda. 

W 2019 roku cena za 1 GB pamięci NAND Flash może spać do poziomu zaledwie 0,08 dolara. Po aktualnym kursie, który wynosi 3,79 zł daje to nieco ponad 30 groszy. Tym samym dysk SSD o pojemności 1 TB mógłby kosztować nieco ponad 300 złotych. Brzmi jak marzenie? Z pewnością, ale jest ono całkiem realne. To głównie zasługa coraz bardziej opłacalnej produkcji. Wkrótce producenci zaoferują 96-warstwowe moduły NAND, dzięki którym można pomieścić więcej GB na tej samej przestrzeni. To przekłada się na niższe ceny. 

Niestety, na podobne obniżki nie możemy liczyć w przypadku pamięci DRAM. Tam też ceny spadną, ale nie aż tak spektakularnie.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię