Strona głównaWiadomościHardwareChipset Z690 dla procesorów Intel Alder Lake będzie obsługiwał DDR4 i DDR5

Chipset Z690 dla procesorów Intel Alder Lake będzie obsługiwał DDR4 i DDR5

Chipset Z690 bez tajemnic wyciekł diagram przedstawiający jego dokładną konfigurację blokową. Dodatkowo pojawiły się zdjęcia procesora Intel Alder Lake, od spodu i wierzchu.

Portal PC Inquisitor, jako pierwszy dotarł do tych zdjęć i slajdu, dzięki temu wiemy, że najnowszy chipset Z690, będzie wypakowany nowościami po brzegi. Najważniejszą nowością jest zastosowanie PCI-e Gen5, do dyspozycji użytkownika będą, 1 × 16 linii, albo 2 × 8 linii, sloty te będą połączone bezpośrednio z procesorem, dla szybszej komunikacji. Sam chipset do swojej dyspozycji ma 12x linii PCI-e Gen4 oraz 16x linii PCI-e Gen3. Jest to największa zmiana, jaką zrobił Intel od niepamiętnych czasów. Łatwo wydedukować, że linie PCI-e 5.0, będą przeznaczone dla karty graficznej, ale ogólnie chipset będzie dysponował nawet 44 liniami PCI-e.

 

Drugą nowością jest zastosowanie wsparcie dla pamięci DDR5 oraz wsteczna kompatybilność z pamięciami DDR4. Pozwoli to na dosyć bezproblemową przesiadkę na nowe procesory dla osób, które w swoich komputerach mają aktualnie zainstalowane moduły DDR4, aczkolwiek trzeba się wtedy liczyć z tym, że nie osiągniemy pełni wydajności procesorów Intela 12 generacji. Dodatkowo kontroler pamięci może pracować w dodatkowym trybie Gear4, a nie tylko domyślnym Gear2, co pozwoli na większą kompatybilność modułów pamięci z nowymi procesorami.

Ostatnią nowością, jaka zawita do chipsetu Z690 to wymiana kontrolera DMI, najnowsza wersja tego kontrolera w procesorach Intela 12 generacji, będzie komunikowała się przy pomocy 8 linii PCI-e Gen4, wcześniej wykorzystywała do tego linie PCI-e Gen3.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię