Advertisement
Strona głównaKonsoleDigital Foundry potwierdza, że PS5 będzie znacznie słabsza od nowego Xboxa

Digital Foundry potwierdza, że PS5 będzie znacznie słabsza od nowego Xboxa

Powoli potwierdzają się obawy fanów konsoli Sony – PlayStation 5 zdaniem specjalistów z Digital Foundry ma być słabsza od Xboxa Series X. 

Plotek na temat specyfikacji obu konsol było już sporo – w końcu Digital Foundry postanowiło je porządnie zweryfikować. A jeśli oni zabierają się za pomiary to należy wierzyć, że to, o czym piszą ma sens i logiczne podstawy.

Digital Foundry wzięło na warsztat pogłoski o tym, że PlayStation 5 ma oferować około 9 teraflopów, a Xbox Series X – co najmniej 12 TF. Chodzi tu oczywiście o wydajność kart graficznych obu urządzeń. Zdaniem serwisu za przeciek odpowiedzialne jest AMD, które wykorzystało GitHub do przechowywania danych testowych. Umieszczono tam między innymi dogłębne testy nowego GPU o nazwie kodowej Oberon. Mają około 6 miesięcy, a zdaniem DF to zbyt mało czasu, by w nowej konsoli “podmienić” układ graficzny na mocniejszy. Aby ratować sytuację Sony miało nawet nieco podkręcić kartę graficzną.

Zobacz: Prezes NVidii twierdzi, że PS5 i Xbox Series X nie mają szans w starciu z topowymi PeCetami

Są jednak również dobre wiadomości dla tych, którzy planowali zakup PS5. Dane, które znalazły się na GitHubie, potwierdzają, że konsola może działać w trybie kompatybilności wstecznej z PS4 i PS4 Pro. Sugerować to ma możliwość pracy w trybie, w którym zmniejsza się wydajność karty graficznej (tak, jeszcze bardziej). Tym samym moc staje się niemal identyczna z tą z obu wcześniejszych konsol Sony.

Całą analizę można zobaczyć na poniższym filmie:

Wygląda na to, że next-geny w pewnym sensie powtórzą historię obecnej generacji – z jednej strony nowy Xbox będzie przewyższał mocą konsolę Sony, z drugiej – ludzie nie rozumiejący polityki Microsoftu będą narzekać, że na Xboxie nie ma w co grać. No i przynajmniej PlayStation 5 będzie o około 100 dolarów tańsze od konkurenta.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię