Strona głównaEsportCounter-StrikeIEM Cologne 2021 już za kilka dni. Turniej z protokołem bezpieczeństwa o...

IEM Cologne 2021 już za kilka dni. Turniej z protokołem bezpieczeństwa o jaki trudno nawet w sporcie

6 lipca wystartuje faza play-in IEM Cologne 2021. To nie tylko jeden z dosłownie kilku najbardziej prestiżowych turniejów CS:GO. To przede wszystkim pierwszy LAN od kilkunastu miesięcy.

W IEM Cologne 2021 wystartują 24 zespoły, rozgrywka została podzielona na fazę play-in, grupową oraz playoffy. Pula nagród wyniesie 1 milion dolarów. Jeśli pominiemy Majory, IEM Cologne i IEM Katowice to dwa najbardziej znaczące i ikoniczne turnieje CS:GO na świecie. Ale waga IEM Cologne 2021 jest znacznie większa. 

IEM Cologne 2021

W turnieju weźmie udział 120 zawodników z 20 krajów, jak również managerowie i trenerzy. Łącznie daje to prawie 200 osób związanych z samymi tylko zespołami. Do tego doliczyć należy ekipę realizacyjną po stronie ESL. To pokazuje, jak wielkie wyzwanie logistyczne stanowi to wydarzenie, które trzeba przeprowadzić tak, by by nie naruszyć zasad Rywalizacji i Bezpieczeństwa – w końcu nadal mamy trwającą pandemię.

W tym celu, wspólnie z drużynami stworzono protokół bezpieczeństwa, liczący niemal 50 stron. Podzielono go na sekcje związane z “C in Competition” i “S in Safety”. 

Jeśli chodzi o rywalizację, istotne są 3 punkty:

  • Turniej rozgrywany będzie w całości jako LAN, ze stanowisk przygotowanych w hotelu, gdzie rezydować będą zawodnicy. Jeśli jakaś drużyna nie będzie w stanie rywalizować w ten sposób z jakiegokolwiek powodu – zostanie odsunięta od turnieju. Organizator nie chce doprowadzić do sytuacji, kiedy jeden zespół będzie miał inne warunki niż reszta, grając online.
  • ESL dopilnowało by zapewnić uczestnictwo wszystkim zawodnikom – także tym spoza Unii Europejskiej, np. z Rosji. Chodzi o to, by zapobiec sytuacji, gdy ktoś zostaje zawrócony w ostatniej chwili na granicy, na przykład z powodu restrykcji COVID-owych
  • Jeśli któraś z drużyn zakwalifikowanych do fazy grupowej nie będzie mogła wziąć udziału w turnieju, zastąpi ją zespół z fazy play-in.

A teraz najważniejsze, czyli zasady bezpieczeństwa. Tak restrykcyjnych warunków ciężko szukać nawet w wielu sportach:

  • Zawodnicy, dopóki biorą udział w turnieju, mogą poruszać się jedynie w wyznaczonych strefach w hotelu. Dotyczy to także ekipy ESL. Nie ma mowy o wyjściach na miasto, zwiedzaniu, zakupach, etc. Opuszczenie “bezpiecznej strefy” będzie możliwe dopiero po zakończeniu udziału i nie ma już wtedy powrotu do hotelu.
  • Posiłki mają być dostarczane do pokojów lub wyznaczonych miejsc, a cały teren turnieju będzie podzielony na strefy, z przeznaczeniem na rywalizację, palenie czy “wyjście na świeże powietrze”.
  • Po przybyciu, wszyscy przejdą testy na COVID i umieszczeni na 3-dniowej kwarantannie. Pokoje graczy mają wyposażenie niezbędne do trenowania, a nawet rozgrywania spotkań, jeśli gracz w trakcie turnieju będzie musiał przejść kwarantannę. Po zakończeniu wstępnej kwarantanny znowu każdy przejdzie test, planowane są też kolejne badania co 4 dni. Jeśli u kogoś z zespołu zostanie stwierdzony pozytywny wynik testu, trafi on na kwarantannę, podobnie jak cały jego zespół i osoby, z którymi miał kontakt.
  • Negatywny test oraz podpisanie protokołu otwiera zawodnikom i innym uczestnikom dostęp do pokoju treningowego drużyny, terenu dla palących, siłowni, basenu i obszarów rekreacyjnych. Dostęp do siłowni i basenu będzie limitowany i wymagał wcześniejszej rezerwacji.
  • Uczestnicy mogą wychodzić “na świeże powietrze” w pobliżu hotelu, w kontrolowanych warunkach, pod opieką osób z ESL – w maskach i z zachowaniem dystansu. Osoby z ESL będą im towarzyszyły także w każdym momencie przebywania w “dzielonej przestrzeni”. Zawodnikom nie wolno wchodzić w bliski kontakt z nikim poza kolegami z zespołu.
  • Korzystanie ze wspólnych przestrzeni musi być ustalone z ESL, tak by mogło być obserwowane. Osoby, które złamią protokół muszą się liczyć z karami finansowymi lub dyskwalifikacją
  • Zawodnicy są proszeni o noszenie masek zawsze gdy przebywają w dzielonej przestrzeni, poza samymi meczami, gdy siedzą przed komputerami. Obsługa turnieju będzie nosiła maski przez cały czas.

Z bardziej przyjemnych informacji, organizatorzy zapowiadają też kilka nowości związanych z turniejem. Pojawi się nowy HUD oraz… nowe trofeum. W czasach ESL One Cologne, triumfator turnieju otrzymywał kultowy, charakterystyczny “kieliszek”, jak go potocznie wielu nazywa. Jednak zmiana tytułu turnieju to kompletnie nowe trofeum. Nowy puchar ma zostać stworzony przez tych samych artystów, którzy wykonali je dla IEM Katowice oraz puchar piłkarskiej Ligi Mistrzów. W turnieju zobaczymy wykorzystanie nowego studia VR oraz streamy z punktu widzenia graczy (POV). Obecne też będą oczywiście kamerki skierowane na zawodników.

IEM-Cologne-2021

Jak sami widzicie, będzie to turniej z wielu względów wyjątkowy. Zestaw zasad i rygorów, jakim będą poddani zawodnicy i obsługa jest niespotykany niemal nigdzie indziej. Szeroko na ich temat dyskutował CarmaC w wątku na Reddicie. Oby to był pierwszy krok do LAN-owej normalności, która pozwoli wszystkim spotkać się chociażby w Katowicach już na normalnym turnieju.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SourceESL
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię