Strona głównaWiadomościHardwareIntel aktualnie oferuję więcej rdzeni za niższą cenę od AMD

Intel aktualnie oferuję więcej rdzeni za niższą cenę od AMD

Do tej pory kojarzyliśmy, że to AMD w swojej ofercie posiada procesory, które wyposażone są w większą liczbę rdzeni od Intela, oraz ich cena jest niższa.

Wygląda na to, że sytuacja się odmieniła w tym momencie na niekorzyść AMD. Najnowsze procesory AMD zbudowane w architekturze Zen3, czyli seria AMD Ryzen 5000. Okazały się wyjątkowo wydajne, ale też drogie. Ośmiordzeniowy szesnastowątkowy AMD Ryzen 8 5800X aktualnie e najtańszym sklepie kosztuje 2109 złotych, jego prawie bezpośredni konkurent Intel Core i9-10850KA, najtaniej kosztuje 1899 złotych. Przy czym oferuje zbliżoną wydajność jednowątkową, a w zastosowaniach wielowątkowych jest szybszy od AMD, ponieważ oferuje dwa rdzenie więcej niż AMD. Jest to o tyle ciekawa sytuacja, że do tej pory nie spodziewaliśmy się, że to Intel będzie opcją budżetową, a nie AMD.

Jeszcze gorzej dla AMD wygląda sytuacja, jeśli porównamy między sobą procesory oferujące 6 rdzeni i 12 wątków. Intel w tej kategorii oferuje Intel Core i5-10600KF w cenie 999 złotych, a AMD oferuje model Ryzern 5 5600X, który najtaniej możemy kupić za 1649 złotych. I oczywiście w bezpośrednim porównaniu procesor AMD jest szybszy od Intela w grach komputerowych, przy czym jego przewaga sięga maksymalnie około 14 procent i to też tylko w niektórych produkcjach.

Intel Core i5-10600K

Stawia to pod dużym znakiem zapytania opłacalność zakupu procesora AMD, ponieważ w jego cenie. Możemy mieć płytę główną i procesor Intela. Z drugiej strony cieszy nas ta sytuacja, ponieważ wymusi na Intelu przyspieszenie prac nad nowymi procesorami Intel Rocket Lake-S, które mają konkurować z nowymi procesorami AMD. Mamy tylko nadzieję, że wraz z nowymi procesorami Intel utrzyma ceny na zbliżonym poziomie i to AMD, będzie musiał się dostosować cenowo do tańszego Intela.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię