Strona głównaWiadomościHardwareIntel szykuje procesor Core i9-9900 w wersji KFC?

Intel szykuje procesor Core i9-9900 w wersji KFC?

W bazie programu AIDA64 pojawił się nowy procesor, oznaczony jako Core i9-9900KFC. I wcale nie chodzi o współpracę z firmą znaną ze smażonych kurczaków. Tak naprawdę, to nie mamy pewności, czym nowy układ miałby być.

Intel Core i9-9900KFC, jeśli jest prawdziwy, to byłby już czwartą wersją topowego układu z 9. generacji CPU z serii Core. W tym momencie mamy już modele 9900K (podstawowa), 9900KF (tak sama specyfikacja, ale bez zintegrowanego GPU) oraz 9900T (z obniżonym taktowaniem i TDP). Czym w takim razie będzie wariant KFC?

Zobacz: Procesory desktopowe nie są dla Intela priorytetem. Są ostatnie na liście ważności

Nie mamy co do tego pewności. Litera „F” wskazywałaby, że jest to procesor pozbawiony zintegrowanego układu graficznego. Z kolei litera „C”, przynajmniej w czasach architektury Broadwell, oznaczała zastosowanie pamięci eDRAM i mocniejszych iGPU w postaci Iris Pro. Tutaj nie ma o tym mowy, bo nie możemy jednocześnie dostać procesora bez iGPU i z mocniejszym iGPU. Być może chodzi po prostu o układ bez zintegrowanej grafiki, ale z pamięciami eDRAM, które mają być pewnego rodzaju buforem między CPU i pamięciami L3. To mogłoby nieznacznie poprawić wydajność.

Pojawia się jednak pytanie – czy to już nie za dużo? Czy kilka wariantów jednego procesora nie jest aby lekką przesadą? Niedługo będziemy się gubić we wszystkich tych oznaczeniach.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię