Strona głównaWiadomościHardwareW przyszłym roku nowa generacja kart graficznych Nvidia w 7 nm

W przyszłym roku nowa generacja kart graficznych Nvidia w 7 nm

Prawie 2,5 roku Nvidia kazała nam czekać na nową generację kart graficznych. Tyle czasu minęło od premiery Pascali do prezentacji Turingów. Czy teraz będzie podobnie? Wygląda na to, że nie. Architektura Ampere ma zadebiutować już w 2020 roku.

Karty graficzne Nvidia Pascal, czyli GeForce GTX 10xx, zostały zaprezentowane w maju 2016 roku. Na rynku obecne są do tej pory i cały czas radzą sobie nieźle. Jednak we wrześniu 2018 roku w końcu doczekaliśmy się następstwa w postaci serii Turing, czyli GeForce’ów RTX 20xx. Czy na kolejną generację znowu będziemy czekać ponad 2 lata? Być może nie. Według najnowszych informacji architektura Ampere ma zadebiutować w 2020 roku, więc mogą to być nawet niecałe 2 lata.

Zobacz: Nvidia Super to nowe, odświeżone karty graficzne GeForce RTX

Póki co informacje są bardzo szczątkowe. Karty graficzne Nvidia Ampere mają być produkowane z wykorzystaniem procesu technologicznego 7 nm EUV. Tutaj do pomocy przychodzi Samsung, który prawdopodobnie przejmie cały proces. Do tej pory Nvidia zlecała produkcję przede wszystkim fabrykom TSMC, więc byłaby to spora zmiana.

Zobacz: Jeśli planowałeś zakup karty RTX 2080 lub RTX 2070 to lepiej poczekaj

Pierwszą kartą graficzną z litografią 7 nm jest AMD Radeon VII, który zadebiutował kilka tygodni temu. Jeszcze w tym roku Czerwoni mają wprowadzić całą nową generację z architekturą Navi, również wytwarzaną z wykorzystaniem procesu technologicznego 7 nm. Jak widać, Nvidii nie spieszy się, aby gonić za rywalem. Nie ma czemu się dziwić. Pomimo wykorzystywania teoretycznie gorszej litografii cały czas są w stanie produkować wydajniejsze, a nawet bardziej energooszczędne karty graficzne. Dlatego to cały czas AMD goni ich.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Damian Jaroszewski
Damian Jaroszewski
Redaktor prowadzący, szef działów esport i hardware

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię