Strona głównaPoradnikiHardwareKlawiatury mechaniczne - o przewagach „mechaników” nad klawiaturami membranowymi

Klawiatury mechaniczne – o przewagach „mechaników” nad klawiaturami membranowymi

Jakiś czas temu na naszych stronach poruszaliśmy temat klawiatur mechanicznych. Wtedy jednak skupiliśmy się na bardzo konkretnym i wąskim aspekcie – sensie zakupu klawiatury mechanicznej z przełącznikami Kailh. Teraz podejdziemy do tematu szerzej, czyli dlaczego w ogóle warto zainwestować w klawiaturę mechaniczną? Posłużę się tutaj przykładem kilku modeli klawiatur SPC Gear.

Główne zalety klawiatur mechanicznych

Klawiatury mechaniczne to przede wszystkim trwałość. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane przełączniki cechuje żywotność na poziomie 50 do nawet 70 milionów wciśnięć, podczas gdy w przypadku klawiatur membranowych jest to zaledwie 10 milionów. Poza tym klawiatury takie są o wiele bardziej podatne na gwałtowne reakcje graczy – a o te przecież nietrudno.

Klawiatura mechaniczna to także bardzo krótki dystans do aktywacji, czyli przesłania sygnału do komputera – cecha niezwykle ważna szczególnie w sieciowych pojedynkach. Skoro każdemu zależy na szybkiej reakcji myszy czy niskim opóźnieniu monitora, to czemu nie wymagać tego samego od klawiatury? Najlepsze przełączniki na rynku aktywują polecenia już po przebyciu 1,2 mm – to wynik nieosiągalny dla klawiatur membranowych. W dodatku przez cały okres używania siła potrzebna do aktywacji przełącznika mechanicznego nie zmienia się, w przeciwieństwie do klawiatur membranowych, które zużywają się z czasem.

Różnice pomiędzy przełącznikami mechanicznymi

Skoro już przy temacie przełączników jestem to przypomnę różnice pomiędzy głównymi i najczęściej spotykanymi w klawiaturach mechanicznych switchami. Przełączniki niebieskie to wyraźny skok klawisza, czyli opór w momencie gdy docieramy do punktu aktywacji. Towarzyszy mu też głośny i bardzo wyraźny klik. Może on co prawda nieco przeszkadzać osobom, które razem z nami mieszkają (szczególnie nocą), ale dzięki tym dwóm cechom przełączniki niebieskie są najczęściej wybierane do pracy, jak chociażby pisanie tekstów. Sam najbardziej lubię ten rodzaj i równie dobrze mi się na nich gra co pracuje. Jest to chyba związane z odczuciem zbliżonym do pisania na maszynie. Ze względu na spory opór, do aktywacji przełączników niebieskich potrzeba aż 60 g nacisku – są to najbardziej „oporne” mechanizmy.

klawiatury mechaniczne przełączniki niebieskie

W kwestii przełączników jestem dość nietypowym graczem, bo większość stawia na kolor czerwony. Nie chodzi tu oczywiście o kwestie estetyczne, a o sposób pracy. Przełączniki czerwone poleca się najczęściej właśnie graczom, ponieważ pracują linearnie, to znaczy nie stawiają wyczuwalnego oporu w żadnym momencie swojej „drogi”, a do aktywacji wymagają zaledwie 50 g nacisku. To między innymi z tego powodu klawiatury z przełącznikami czerwonymi znajdziemy na biurkach większości profesjonalnych zawodników esportowych. Takie switche zastosowano chociażby w SPC Gear GK530 Tournament Cherry Red.

klawiatury mechaniczne przełączniki czerwone

Są jeszcze oczywiście mechanizmy pośrednie, oznaczane kolorem brązowym. Paradoksalnie, często to one stają się najbardziej ulubionymi w opinii graczy, którzy łączą granie z innymi zajęciami wykonywanymi przy komputerze. Są stosunkowo ciche, a jednocześnie oferują podobne korzyści co wersja niebieska, czyli wyraźny punkt aktywacji, ułatwiający i uprzyjemniający codzienne korzystanie z klawiatury. Stawiają też mniejszy opór niż niebieskie, bo ich aktywacja następuje po przyłożeniu siły 55 g.

klawiatury mechaniczne przełączniki brązowe

Oprócz wymienionych, na rynku istnieje nieco więcej rozwiązań, oznaczonych innymi kolorami, które cechują pewne drobne różnice w sposobie pracy. Poza tym kilka firm, zamiast czerpać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań, opracowało swoje własne i w ten sposób możemy znaleźć odpowiedniki np. przełączników niebieskich, o tej samej charakterystyce, ale oznaczonych inną barwą. Jednak wspomniane trzy kolory występują zdecydowanie najczęściej.

Pełne n-key rollover

Kolejna przewaga klawiatur mechanicznych nad membranowymi to pełne n-key rollover. W skrócie, jest to zdolność klawiatury do zarejestrowania osobno każdego wciśniętego klawisza, nawet jeśli nacisnęliśmy wszystkie na raz. Wśród klawiatur membranowych tylko pojedyncze modele na rynku oferują n-key rollover z prawdziwego zdarzenia, częściej ograniczając się do rejestracji do sześciu naciśniętych jednorazowo klawiszy. W klawiaturach mechanicznych większość modeli oferuje to rozwiązanie dla całej palety przycisków. Jak ważne jest jego prawidłowe działanie, z pewnością wie każdy, kto gra na komputerze na przykład w gry sportowe lub bijatyki. Tam często dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba nacisnąć kilka klawiszy jednocześnie lub w bardzo szybkiej sekwencji jeden po drugim. Brak n-key rollover może prowadzić do zblokowania klawiatury, objawiającego się głośnym piskiem z komputera, który znany jest każdemu posiadaczowi starych, białych klawiatur z początków ery PC.

Tworzenie makr i programowanie przycisków

Przejdźmy teraz od makr i programowania klawiszy według własnych upodobań. To klawiatury mechaniczne oferują te funkcje w najbardziej pełnym zakresie. Co to są makra? To zestaw, sekwencja poleceń wykonywanych przez program komputerowy, na przykład edytor tekstu albo program graficzny. Załóżmy, że zajmujemy się obróbką zdjęć dla strony internetowej. Z reguły takim zdjęciom trzeba zmienić rozmiar, nałożyć znak wodny, zastosować odpowiednią kompresję i zapisać do odpowiedniego formatu. Jeśli tylko jakieś polecenie można wykonać za pomocą skrótu klawiszowego, to może ono stać się częścią makra – tak więc całą powyższą sekwencję możemy zapisać pod pojedynczym klawiszem na klawiaturze. Chyba nie muszę tłumaczyć jak wiele czasu dzięki temu oszczędzamy i jak wzrasta nasza wydajność?

Podobnie jest z zapisywaniem „nietypowych” poleceń, których nie przewidzieli z góry twórcy klawiatury. Modele membranowe z reguły pozwalają na dopisanie i skonfigurowanie własnych komend pod zaledwie kilka przycisków, które narzuci nam producent. W przypadku klawiatur mechanicznych mamy zazwyczaj pełną dowolność – wystarczy tylko połączyć wybrany klawisz z przyciskiem „funkcyjnym” i na tej zasadzie programować sobie dowolne czynności. Tak jest chociażby w przypadku klawiatury GK550 Omnis Kailh Brown RGB. Szybki dostęp do maila? Proszę bardzo. Odpalenie notatnika? Jak najbardziej. Szybkie włączenie kamerki internetowej bez grzebania w jej software? Też da się zrobić.

Efekty świetlne w „mechanikach”

Ostatni element przewagi klawiatur mechanicznych nad membranowymi dotyczy kwestii bardziej kosmetycznej niż użytkowej, ale w czasach wszechobecnego RGB i ten jest niezwykle ważny dla graczy. Chodzi o podświetlenie. Budowa klawiatur mechanicznych pozwala na zastosowanie punktowego podświetlenia, dla każdego klawisza osobno. To, w połączeniu z diodami RGB pozwala na niemal nieograniczone możliwości personalizacji oświetlenia pod swoje upodobania. Wśród klawiatur membranowych dużo bardziej popularne jest podświetlenie w jednym kolorze lub dzielenie klawiszy na strefy, z których każda będzie świeciła na określony kolor.

klawiatura mechaniczna TKL

Przy okazji podświetlenia, oprócz pełnego RGB dla każdego z klawiszy, często spotyka się różnego rodzaju ciekawe efekty. Najczęściej spotykanymi są:

– przechodzenie z jednego koloru w drugi,
– “oddychanie”,
– stały kolor (pojedynczy dla całej klawiatury lub kilka stałych stref),
– reakcja na naciśnięcie klawisza – reakcja może przechodzić przez całą klawiaturę, rząd klawiszy lub być widoczna dla pojedynczych, wciśniętych przycisków, można również ustalić kierunek rozchodzenia się efektu,
– fala koloru przechodząca przez klawiaturę od lewej do prawej lub z góry na dół (i odwrotnie),
– rozchodzenie się i powracanie koloru do klawisza,
– różnego typu migotanie pojedynczych kolorów i całych ferii barw,
– przemieszczanie od lewej do prawej i na odwrót

klawiatury mechaniczne 2

Dla każdego z tych efektów możemy zdefiniować kolor (kolory) oraz prędkość z jaką będą się one zmieniać bądź przechodzić po klawiaturze. Wiele klawiatur mechanicznych pozwala też na definiowanie całkowicie własnych ustawień podświetlenia – tak jest chociażby w przypadku GK540 Magna Kailh Red RGB. Często w Internecie można znaleźć całe biblioteki efektów świetlnych, którymi użytkownicy dzielą się między sobą – oświetlenie reagujące na odtwarzaną muzykę, efekty w grach, „tematy” podkreślające najważniejsze klawisze w danej grze… Możliwości wykorzystania takiego oświetlenia jest multum.

Typy klawiatur mechanicznych

Klawiatura mechaniczna to nie tylko różnice w przełącznikach i działaniu przycisków. To także różne rodzaje obudowy. Jeśli gracie “stacjonarnie”, jedynie w domowym zaciszu, a jednocześnie często korzystacie chociażby z programów biurowych, to najlepszym wyborem będą klawiatury pełnowymiarowe, z oddzielnym blokiem numerycznym. W takim przypadku rozmiary nie zrobią Wam specjalnej różnicy, a akcesorium będzie bardziej stabilne no i wygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli natomiast startujecie w turniejach czy po prostu często zabieracie klawiaturę w podróże, to o wiele lepiej sprawdzi się klawiatura TKL czyli “tenkeyless” – pozbawiona sekcji numerycznej, jak na przykład GK530 Tournament Kailh Red RGB. Różnica w wadze może nie będzie powalająca, ale klawiatury TKL to nawet do 10 centymetrów mniejsza szerokość. Sporo, prawda?

klawiatura mechaniczna TKL 2

Wiele klawiatur dodatkowo oferuje jeszcze możliwość dołączenia dedykowanej podpórki pod nadgarstki. Ich stosowanie nie jest może kluczowe jeśli chodzi o wyniki rozgrywek na serwerach, za to może mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Unikamy bowiem dzięki nim problemów z nadgarstkami za kilka lat.

klawiatura mechaniczna podkładka pod nadgarstek 2

Wiecie jaka jest jedna z najczęściej występujących przypadłości jeśli chodzi o osoby zawodowo pracujące godzinami przy komputerze oraz profesjonalnych graczy? To zespół cieśni nadgarstka, objawiający się mrowieniem dłoni, drętwieniem palców, a nawet problemami z utrzymaniem przedmiotów w ręce.

klawiatura mechaniczna podświetlenie

ZCN to rodzaj zapalenia stawów, które bierze się między innymi właśnie z nieprawidłowego ułożenia rąk przy klawiaturze, a zaniedbane – może prowadzić do poważnych komplikacji. Dlatego tak polecane jest stosowanie podkładek pod nadgarstki.

Klawiatury mechaniczne – czy warto?

Jak widzicie, temat klawiatur jest niezwykle szeroki. Mam nadzieję, że ten poradnik da Wam większą swobodę jeśli chodzi o odnalezienie się w gąszczu parametrów i opcji związanych z klawiaturami mechanicznymi. Różnice cenowe w stosunku do klawiatur membranowych już nie zawsze są tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu, a zdecydowanie będzie to inwestycja na lata. Wytrzymałość, poprawione statystyki w grach, efektowny design, który możemy dopasować do siebie, łatwiejsze wykonywanie czynności przy komputerze i dbałość o zdrowie – to wszystko korzyści płynące z zakupu klawiatury mechanicznej. Czemu by więc nie spróbować? Ze swej strony, jako wieloletni użytkownik głośnego, klikającego „mechanika” – gorąco polecam. Potem nie będziecie już chcieli wrócić do innej klawiatury, gwarantuję!

Poradnik powstał we współpracy z firmą SPC.

 

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

Zbigniew Pławecki
Zbigniew Pławecki
Redaktor, specjalista ds. esportu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię