Strona głównaKonsoleNintendo wygrywa proces z firmą gokartową

Nintendo wygrywa proces z firmą gokartową

Po raz kolejny Nintendo udowodniło, że lepiej z nimi nie zadzierać. Tym razem japoński producent i deweloper wygrał z firmą gokartową MARI. Poszło o używanie znaków towarowych Mario Kart.

Jak donosi japońska telewizja NHK, Nintendo wygrało sprawę przeciwko firmie gokartowej w sprawie używania znaków towarowych Mario Kart. Tokijska firma znana jako MARI Mobility Development oferowała przejażdżki gokartami stylizowanymi na pojazdy z Mario Kart. Co więcej, umożliwiała przebrani się za postacie Mario, Luigi i Yoshi.

Zobacz: Among Us w 2020 roku zebrało prawie 500 milionów graczy

Sprawa ciągnęła się od 2017 roku, początkowo Nintnedo przegrało sprawę. Jednak prawnicy firmy nie dali za wygraną. MARI przegrało już jedną apelację w styczniu tego roku, a druga została oddalona przed świętami przez sędziego Sądu Najwyższego Japonii. Firma gokartowa musi zapłacić 50 milionów jenów, czyli około 480 000 dolarów na rzecz Nintendo w ramach rekompensaty. Wyrok zakazał również używania jakichkolwiek znaków towarowych Nintendo.

Orzeczenie to przysłowiowy gwóźdź do trumny. W Japonii jest wiele firm, które oferują podobne usługi z możliwością przebrania się za licencjonowanie postacie. Popularni są Spider-Man, Batman, TMN Turtles. Nie wiadomo jednak czy Marvel, DC i Nickelodeon wystąpią przeciwko firmom. Gdyby się zdecydowały to mają przetartą drogę do wygranej.

Mario Kart

Nintendo znane jest z tego, że pozywa za wszelkie choćby najdrobniejsze naruszenia ich praw patentowych i ochrony znaków towarowych. niedawno firma pozwała hakerów, którzy próbowali obejść ochronę praw autorskich na konsoli Switch. Nintendo znane jest też z tego, że domaga się usuwania gier fanowskich, emulatorów. Z kolei Nintendo pojawia się ostatnio często jako oskarżony w związku z problemem „pływających” Joy-Conów.

Zobacz: Genshin Impact – aktualizacja 1.2 ujrzała światło dzienne

Japoński międzynarodowy koncern jest również znany z tego, że ściśle zarządza swoim wizerunkiem. W niedawnym podcastie były prezes Nintendo of America Reggie Fils-Aime ujawnił, że on i Shigeru Miyamoto zostali zaproszeni przez Kanye Westa w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie gier wideo. Po spotkaniu z Westem i jego żoną Kim Kardashian, Fils-Aime został zmuszony do odrzucenia ich, stwierdzając, że Nintendo „jest surową firmą i prawdopodobnie i tak nie chciałby z nimi pracować”.

Bądź na bieżąco

Obserwuj GamingSociety.pl w Google News.

SoSlowGamer
Redaktor, szef działu retro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Treść komentarza
Wpisz swoje imię